Döntött a bizottság, meghallgatják az ombudsmant

A Magyar Nemzet cikke miatt a jövő héten hallgatják meg Székely Lászlót.

MNO
2014. 09. 22. 11:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A biztos meghallgatását kezdeményező Rubovszky György, a bizottság kereszténydemokrata elnöke a hétfői ülésen megjegyezte: nem tudja, kinek van igaza, alaptalan sajtótámadásról vagy az ombudsmani hivatal működési zavarairól van-e szó, ám a biztos tekintélye és a hivatal működésének tisztasága érdekében tisztázni kell az ügyet, és ehhez szükséges Székely László meghallgatása.

Rubovszky az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta a köztévének: támadás érte az alapvető jogok biztosi hivatalát. Hozzátette: nem tudja, a támadás indokolt-e, ő az intézmény tisztaságát hivatott megőrizni. Lehet, hogy külső hiba történt, például a sajtó részéről, lehet, hogy belső. A politikus reméli, a biztos ebben személyesen nem vett részt, ugyanakkor az intézmény egyszemélyes vezetőjeként közvetve mindenképp felelősség terheli.

Két dolog azért mindenképp figyelemre méltó – mondta a hétfői Ma reggelben Rubovszky. Olyat eddig nem láttunk, hogy az alapvető jogok biztosa sajtóvitákban vett volna részt, érdekes az is, hogy egy májusban elkészült jelentés csak szeptemberben, pontosan egy hónappal az önkormányzati választások előtt lát napvilágot, úgy, hogy kritizálja az egyik önkormányzat jelenlegi vezetőjét, és az is furcsa, hogy a dokumentum előbb vált sajtónyilvánossá, mint hogy az érintett megismerhette volna.

Előre egyeztetett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet programvezetője és az alapjogok felett őrködő ombudsmani hivatal egyik főosztályvezetője, hogy mikor lásson napvilágot a VIII. kerületi tűcsereprogramról készült, a józsefvárosi városvezetést elmarasztaló ombudsmani jelentés – írta meg a Magyar Nemzet a birtokába került dokumentumokra hivatkozva.

Székely László ombudsman szerint a lap hamis látszatot keltett, a valóságban a munkatársak leveleztek egymással. A Magyar Nemzet ezzel szemben dokumentummal tudja bizonyítani, hogy valóban egyeztetett Sárosi Péter és Borza Beáta. A TASZ programvezetője már elismerte, hogy azt üzente Borzának, jó lenne, ha nem a nyaralása alatt jönne ki a jelentés.

 

Kapronczay Stefánia, a jogvédő szervezet elnöke egyébként a Hír TV-nek elismerte: bevett gyakorlat volt a TASZ-nál, hogy beadványok megjelenéséről egyeztetnek az ombudsmani hivatallal. Hétfőn Sárosi Péter, a TASZ drogpolitikai szakértője az M1 Ma reggel című műsorában azt hangoztatta: nem egyeztettek a tűcsereprogramról szóló jelentés időzítéséről.

A tűcsereprogram kapcsán szerdán nyilvánosságra hozott jelentést Kocsis Máté tájékoztatóján „koncepciózus, politikailag rendelt, a TASZ által megírt, lejárató” dokumentumként jellemezte. A Fidesz kommunikációs igazgatója, a VIII. kerület polgármestere arra a kérdésre, hogy az ombudsmannak le kell-e mondania az ügy miatt, azt válaszolta: ha a hivatal belső vizsgálata során kiderül, hogy az alapjogi biztos hibázott, akkor szerinte igen.

Kocsis Máté vasárnap azt is kijelentette: az ombudsmani hivatal bocsánatkérését várja a tűcsereprogrammal összefüggő levelezés ügyében. Az üggyel kapcsolatban Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter is úgy vélekedett: amennyiben igazak a TASZ és az ombudsmani hivatal közötti levélváltásról megjelent hírek, Székely László biztosnak azonnal távoznia kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.