A rendszerváltozás óta hetedik alkalommal tartanak vasárnap Magyarország csaknem 3200 településén önkormányzati választást. A szavazók a budapesti főpolgármester és a polgármesterek személyéről, illetve a települési és megyei képviselő-testületek tagjairól dönthetnek. A körülbelül 8,2 millió választópolgár reggel 6 és este 7 óra között adhatja le a voksát az ország több mint tízezer szavazókörében.
A fővárosnak nyugalomra, pozitív hírekre, biztatásra van szüksége – mondta Budapest főpolgármestere a Hír TV P8 című műsorában. Tarlós István 2010-es programjáról szólva megjegyezte: többé-kevésbé sikerült teljesíteniük a benne megfogalmazott célokat.
Tarlós egy e heti rendezvényen arról beszélt, hogy megváltozott Budapest szellemisége 2010 októbere óta, az ígérgetések és álmodozások korát felváltotta a meglehetősen pragmatikus és rendszerelvű műszaki, gazdasági, jogi előkészítések és megvalósítások időszaka.
Orbán Viktor szombaton Miskolcon és Esztergomban buzdított szavazásra és a Fidesz támogatására. „Az esély nem váltja be saját magát, valakinek be kell váltani. Esély van” – mondta az aktivistáknak. Esztergomban úgy fogalmazott: nem a vezetők, hanem a választók fognak egységet teremteni a városban, „ha olyan vezetőket választanak meg, akik akarnak egységet, akarnak együttműködést”.
A kormányfő pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a vasárnapi önkormányzati választás esélyeit latolgatva kijelentette: „az ország ráérzett az összefogás és az egység ízére, ez dagasztja a mi vitorlánkat valójában”. Mint mondta, nem akarja azt színlelni, mintha a kormányoldal és az ellenzék esélyei ebben a pillanatban egyenlők lennének, ám lefutott választás nincs. Hozzátette, hogy nemcsak részt vett a kampányban, de a térdén jár, alig él.
Budapestről szólva kifejtette: a Fidesz–KDNP jelöltjére, Tarlós Istvánra kiváló főpolgármesterként, igazi budapestiként, a város megbízható gazdájaként tekintenek az emberek, kedvelik őt, ki fognak állni mellette.
Az ellenzéki pártok kampányzáró rendezvényeket tartottak. Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom főpolgármester-jelöltje az alkotmányos jogállam, a demokrácia „helyreállítását” nevezte a legfontosabb célnak. Azt mondta, ezt az önkormányzatoknál kell kezdeni, mert azok a fékek és ellensúlyok részét képezik. Hozzátette, ez a cél felülírja az őt támogató Együtt, DK és budapesti MSZP közötti szakpolitikai különbségeket.
Csárdi Antal, az LMP jelöltje a párt kampányzáró rendezvényén arról beszélt, hogy szakítani kell az elmúlt évek politikájával, azzal, amivel 25 év alatt Budapestet, Európa legszebb városát a mostani állapotába süllyesztették.
A Jobbik áttörést szeretne elérni Budapesten az önkormányzati választáson – jelentette ki Staudt Gábor főpolgármester-jelölt a párt fővárosi kampányzáró rendezvényén szombaton. Úgy fogalmazott: „nem a kisebbik rosszat kell választani, hanem a Jobbikot”, felkészültek a város vezetésére. Megjegyezte: ha nem nyerik meg a választást, akkor is fontos, hogy a második erő tudjanak lenni.
Az Ipsos október eleji közvélemény-kutatása szerint stabilak az erőviszonyok az önkormányzati választás előtt, a pártok támogatottsági adatai szinte teljesen azonosak a múlt haviakkal. Felmérésük alapján a kormánypártok a listás szavazást minden megyében megnyerhetik, a megyei jogú városok túlnyomó többségében ők adják majd a polgármestert, és a főpolgármesteri poszt is a Fidesz–KDNP-nél marad. A baloldalnak Szegeden és iparvárosokban van győzelmi esélye.
A Magyar Nemzet értesülései szerint leépítésre készül az önkormányzati választások után az MSZP elnöke. A párt jelentős adósságállománnyal küszködik, és a rossz országgyűlési választási eredmény miatt az állami támogatása is jelentősen megcsappant. A takarékosság jegyében továbbra is napirenden van a Jókai utcai székház elhagyása.
A közös főpolgármester-jelölt körüli hatalmi harc és káosz nyilvánvalóvá tette a baloldali kis pártok krízisét. A szereplők, immár sokadik alkalommal, megújulásra készülnek az önkormányzati választás után. Az MSZP és az Együtt–PM Szövetség is önálló utat járna, ám mindkét formáció súlyos anyagi gondokkal és a szakadás rémével fenyegető belső feszültségekkel küzd.
Sokak szerint Gyurcsány Ferenc idézte elő a riválisok kiszolgáltatott helyzetét. Bárhogy is van, az biztos, hogy az új baloldali időszámítás elé a DK nézhet a legmagabiztosabban. A párt szervezeti építkezésbe fogott, már most a 2018-as kampányra tartalékol, Gyurcsány Ferenc pedig hónapok óta egységes Demokrata Párt létrehozását sürgeti a baloldalon.
A Magyar Nemzet számolt be arról is, hogy már a vasárnapi önkormányzati választást követő héten szakadhat az Együtt–PM Szövetség. A PM részéről a kiválásnak akkor van a legnagyobb esélye, ha a párt társelnöke, Karácsony Gergely Zuglóban sikerrel szerepel a polgármester-választáson.
Molnár Gyula Újbuda volt MSZP-s polgármestereként írásban utasította a tizenegyedik kerületi önkormányzat pénzügyi és költségvetési igazgatóját, hogy – akár jogsértés árán – ötvenmillió forintot utaljon át az általa elnökölt Újbuda Torna Club (ÚTC) részére – derül ki a Magyar Nemzet birtokába került dokumentumból.
Megtudták azt is, hogy közben november 15-éig meghosszabbították az ÚTC ügyében hűtlen kezelés és más bűncselekmények gyanújával zajló nyomozást. A rendőrség az egyesület gazdálkodását, a sportcélú támogatás felhasználását vizsgálja Újbuda fideszes vezetőinek három éve tett feljelentése alapján. A sportegyesület elnöke Molnár Gyula volt, aki most a baloldali kis pártok színeiben kerületi polgármesterjelölt.
Az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága hétfői ülésén támogatta Navracsics Tibor EU-biztosi jelölését, a testület baloldali többsége ugyanakkor más portfóliót javasol a politikusnak. A Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja és a kormányszóvivő is kiemelte, hogy Navracsics felkészültségét érdemben senki nem tudta megkérdőjelezni.