November elején dönthetnek a forintosításról

A bankok elszámoltatásának első fejezete után a magyar családok állnak jobban a pénzintézetekkel szemben.

NT
2014. 10. 03. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal azt mondta: a Fővárosi Törvényszéken zajló bankpereknek, melyekben az állam képviseli a magyar családokat, az első fordulójának a végéhez érünk. Ha sportnyelven nézzük, akkor jelenleg 72:7 az eredmény a magyar családok javára.

A bankszövetség „pökhendi és agresszív” megnyilvánulásai ellenére a kormánytöbbség végigviszi a bankok elszámoltatását – mondta Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője egy korábbi budapesti sajtótájékoztatóján.

 

Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója szerint a kormány által javasolt új törvénytervezetben (a fair bankokról) a lakossági forinthiteleknek 3 vagy 5 évre rögzített szinten vagy a Buborhoz képest rögzített kamatfelárral kellene kamatozniuk.

A frakcióvezető rámutatott, ez lesz a legfontosabb fejezet, hiszen most fognak ezek az ítéletek a jogerő irányába elmozdulni, előbb azonban szükség van az Alkotmánybíróság döntésére. Ezért kérte azt a testülettől, hogy sorolják az ügyet előrébb, a határozatra ugyanis 1,3 millió magyar állampolgár vár.

A rádióműsorban kitért arra is, levélben fordult Áder Jánoshoz is, mert szerinte a bankok befolyásolni akarják a szabad mérlegelési joggal rendelkező köztársasági elnököt, hogy ne hirdesse ki az elszámoltatási törvényt.

Rogán úgy véli, az aktív nyomásgyakorlás szerinte a bankok részéről érthető, ha ugyanis a törvényt nem hirdetik ki, élhetnek különböző trükkökkel, a többi közt felmondhatják a devizahiteleket. Az elszámoltatási törvényben szerepel a felmondási, illetve a kamatemelési moratórium – jegyezte meg.

Kérdésre válaszolva elmondta: senki nem vette el a bankoktól a jogorvoslati lehetőséget, hiszen minden egyes hitelügylet kapcsán pereskedhetnek a bíróságokon.

Beszélt arról is, az elmúlt években az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségével élve a bankok emelték a kamatokat, a költségeket és a díjakat. Ez az, amit a jövőben nagyon szigorúan szabályozni kell, legalábbis a fogyasztói hitelek esetében. Egy vállalkozó fel tud készülni a kockázatvállalásra, de egy család nem azért vesz fel hitelt, mert kockázatot akar vállalni, hanem azért, mert lakást akar venni, vagy meg akarja valósítani valamilyen célját. A fogyasztói hitel átlátható árazását célzó törvényben ezért ki kell szűrni az apró betűs részeket – érvelt a Fidesz frakciójának vezetője.

Legyen mindenkinél tiszta és egyértelmű, mikor lehet a kamatemelés lehetőségével élni – hangoztatta Rogán Antal. A fix kamatozású hitelnél egyértelműen meg kell határozni a kamatperiódusok hosszát, és csak annak végén, rögzített feltételek mellett lehessen kamatot változtatni, mondta a fideszes politikus. A referenciakamathoz kötött szerződések esetében pedig a kamatmarzs mértékét és a kamatmarzs változtatásának időtartamát kell szigorúan szabályozni. Ezekkel szoktak visszaélni a bankok – hangoztatta.

Bejelentette: elképzelhető, hogy a Fidesz november 4-i frakcióülésén nemcsak a fogyasztói hitelek átlátható árazásáról, hanem a forintosításról is döntenek. Érdemes azonban megvárni a Főváros Törvényszéken folyó perek végkimenetelét, nem mindegy ugyanis, mekkora tőkéjű és milyen kamatú hitelt forintosítanak a hitelesek – tette hozzá.

Arra a kérdésre, számít-e arra, hogy kevesebb bank marad Magyarországon, azt válaszolta: ez mindig változik. Van, amikor a kis, van, amikor a nagyobb bankoknak van reneszánsza. De nem ez a legfontosabb szempont. Akárhány bank is van, amikor a magyar családoknak nyújtanak hitelt, akkor ott ne legyen lehetőség visszaélésre – emelte ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.