Újabb nemzeti konzultáció indul

A kormány ezúttal a „megélhetési” bevándorlókról konzultálna. 2010 óta használják a kommunikációnak ezt a formáját.

BLM
2015. 02. 11. 12:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tájékoztatása szerint a konkrét kérdéseket Rogán Antal frakcióvezető felvetései mentén fogalmazzák meg. A kormányszóvivő „mellbevágóan magasnak” nevezte az illegális bevándorlás idei számait. Kifejtette, hogy az elmúlt év végére 42-43 ezer határsértőt, illetve menedékkérőt regisztráltak Magyarországon, s ez az idei másfél hónap alatt már elérte a tavalyinak több mint felét, 23 ezret.

Kovács Zoltán azt is hangsúlyozta: mindenki abban érdekelt, hogy Magyarország ne legyen célpontja a megélhetési bevándorlásnak, az Európai Unió pedig olyan szabályokat, kereteket hozzon létre, amellyel elejét lehet venni az illegális bevándorlásnak.

Rogán Antal pénteken, a Fidesz–KDNP kihelyezett frakcióülését követően jelentette be, hogy a kormánypártok arra kérik a kormányt, induljon nemzeti konzultáció a megélhetési bevándorlásról. Mint mondta, egyebek mellett azt kell megkérdezni az emberektől – a szükséges jogszabály-előkészítés mellett –, hogy támogatják-e a harmadik országból érkező illegális bevándorlók őrizetbe vételét és az ellenőrzés alatt tartásukat mindaddig, amíg nem dől el, jogosultak-e menekültstátusra. Az is kérdés lesz: támogatják-e az emberek, hogy az illegális bevándorlókat „haladéktalanul vissza kelljen toloncolni”.

A frakcióvezető hozzátette, Magyarországnak lépéskényszert jelent az osztrák szabályozás júliustól várható szigorodása, így a magyar kormánynak a nyár közepéig mindenképpen meg kell tennie a szükséges lépéseket. „Magyarország kapuit be kell zárni a megélhetési bevándorlók előtt”, mert Magyarország nem tud munkát adni nekik – ismertette a Fidesz–KDNP-képviselőcsoport álláspontját Rogán Antal, aki megerősítette, a megélhetési bevándorlásról politikai vitanapot is tartanak majd a parlamentben, várhatóan február 19-én.

Orbán Viktor elsőként 2005-ös évértékelő beszédében hirdette meg a nemzeti konzultációt azzal a céllal, hogy „a közélet újra az emberekről szóljon”. Az akkori kezdeményezés több hónapig tartott, és elsősorban hétköznapi emberek véleményét kérte ki nyilvános rendezvényeken, illetve kérdőívekben.

A nemzeti konzultáció újraindítására a 2010-es választások megnyerése után került sor. Orbán Viktor ennek során különböző szervezetek vezetőivel találkozott, kérdőívek kiküldésére nem került sor.

2010 szeptemberében nyugdíjasok kaptak levelet egy újabb konzultáció keretében. A következő nemzeti konzultáció 2011 februárjában indult, az alaptörvényről. Ezt követte a 2011. május 1-jén meghirdetett szociális konzultáció. A kérdések között szerepelt többek között, hogy bevezessék-e a védett kor intézményét, illetve hogy mi legyen a segélyezéssel.

2012 júniusában indult a gazdasági konzultáció, elsősorban munkahelyteremtéssel kapcsolatos kérdésekkel. 2013 elején Orbán Viktor levelet küldött a határon túl élő magyar állampolgároknak, hogy a kabinet őket is bevonja a nemzeti konzultáció rendszerébe.

Legutóbb pedig Deutsch Tamás vezetésével az internetről indult konzultáció. Ennek keretében március 26-áig minden, 14. életévét betöltött magyar állampolgár tehet fel kérdést a www.internetkon.hu nevű oldalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.