Borkai: A nemzeti egységet megbontók a felelősök

Elúszni látszik a 2024-es budapesti olimpia, de a MOB még biztosan nem lép. Mindent áthat a politika.

Markotay Csaba
2017. 02. 21. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre inkább elúszni látszik a lehetőség a 2024-es olimpia elnyerésére, és ilyen alkalom nemigen fog eljönni a következő évtizedekben, talán soha – mondta Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke, amikor kedden tizenkilenc fiatalnak NOB-ösztöndíjakat adtak át. Borkai Zsolt szerint a fő gond, hogy az olimpiát politikai célra használják bizonyos pártok, amelyek korábban még támogatták a magyar pályázatot. Ha pedig kudarc lesz, a felelőst ott kell keresni, ahol megbontották a nemzeti egységet, és a pályázás közben azt mondták, hogy adjuk fel. 

A MOB-elnök szerint a népszavazási aláírásgyűjtéssel és a nemzeti egység megbomlásával egyértelműen meggyengült a pályázatunk. Arra a kérdésre, hogy miért ne lenne jó, ha az emberek referendumon mondhatnának véleményt az olimpia ügyéről, azt válaszolta, hogy ha népszavazás felé megy a kérdés, akkor az mindenről fog szólni, csak magáról a sportról és az olimpiáról nem. 

Borkai Zsolt hozzátette, már csak abban bízhat, hogy a nemzeti egységet megbontó pártok hozzáállása megváltozik a közeljövőben. Enélkül ugyanis sok esélye nincs az eredményes pályázásnak. 

Kiemelte, hogy a MOB semmiképpen sem fogja kezdeményezni a 2024-es kandidálás visszavonását, de hogyha a főváros másként dönt, vagy az állami szerepvállalás meggyengül ebben a kérdésben, akkor kénytelenek csatlakozni. Borkai Zsolt egyébként elmegy a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésére, és ott ugyanezeket fogja elmondani a képviselőknek.

A sajtótájékoztatóval egy időben Deutsch Tamás EP-képviselő is megosztotta véleményét az olimpiai pályázattal kapcsolatban:
„A 2024-es olimpia és paralimpia budapesti megrendezésének terve nagyszerű és megalapozott elképzelés.
A jóakaratú magyar emberek lelkesítő közös álma.
Az olimpiai pályázat visszavonásáért indított aláírásgyűjtés után szembe kell nézni a nyilvánvaló ténnyel: az akcióval a budapesti pályázat győzelmi esélyei szertefoszlottak.
A Momentum egyesület és a hozzá csatlakozó ellenzéki pártok elérték céljukat, megakadályozták a budapesti pályázat sikerét.
A kialakult helyzetben az olimpiai pályázat továbbvitele értelmetlen.
A pályázatot a lehető leghamarabb vissza kell vonni. Ez az egyetlen felelős döntés.
A Momentum egyesület az olimpiarendezés tervének szétverése után párttá alakulhat.
Done.
A cél szentesítette számukra az eszközt.
Az ellenzéki pártok gondolkodás nélkül cserbenhagyták a jóakaratú emberek közös ügyét.
Done.
A helyzet egyértelmű. Mindenki megmutatta, mire számíthatnak tőle a magyarok.”

A Momentum aláírásaitól az országos népszavazásig

„Ha népszavazást kell majd kiírni az olimpiáról, akkor annak országosnak kell lennie, mert a nemzeti költségvetésből költenénk a beruházásokra, az pedig mindenkire tartozik” – mondta az ATV Egyenes beszéd című műsorában Bánki Erik, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke.

A kormányzati kommunikáció összevisszaságát jelzi, hogy Kósa Lajos korábban a fővárosra tolta az olimpia ügyét. A Fidesz országgyűlési frakcióvezetője azt mondta: „az olimpia Budapest ügye, az olimpiát városok rendezik, nem kormány, nem parlament”. Tarlós István főpolgármester arcátlanságnak nevezte Kósa nyilatkozatát. A frakcióvezető hétfőn az ATV-ben próbálta megmagyarázni és újraértelmezni mondatait, azt mondta: „egyszerű félreértésről van szó”.

Orbán Viktor hétfői parlamenti felszólalását követően újságírók előtt már arról beszélt, hogy „volt egy nemzeti ügyünk, amelyből pártügy lett, kérdés, lehet-e újra nemzeti ügyet csinálni”. A miniszterelnök szerint ha nem sikerül nemzeti üggyé tenni az olimpiát, „be kell látni, pártügyként nem lehet diadalra vinni”. Nem derült ki, hogy ez azt jelenti-e, hogy lemondott-e végleg az olimpiai pályázatról. Hozzátette: szerdán a Fővárosi Közgyűlés meg fogja vitatni a helyzetet.

„Azonnal döntsenek a népszavazásról!”

Horváth Csaba, az MSZP fővárosi képviselője lapunknak elmondta, azt javasolta, hogy szerdán a Fővárosi Közgyűlés ne csak úgy általában vitassa meg a Momentum Mozgalom sikeres aláírásgyűjtése után kialakult helyzetet, hanem azonnal döntsön a referendum kiírásáról.

###HIRDETES2###

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.