Március 15-én útjára indul a kilencedik békemenet a Civil Összefogás Fórum–Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány szervezésében. Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF–CÖKA szóvivője lapunknak elmondta, hogy a jelenlegi helyzetben nem is lehetne aktuálisabb a békemenet.
Máté Patrik–Ternovácz Áron
2022. 03. 15. 8:00
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A magyar emberek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ünnepén egyértelmű üzenetet küldhetnek Brüsszelnek és a magyar baloldalnak abban a tekintetben, hogy nem kívánnak belekeveredni semmilyen háborúba, nem kívánnak sem fegyvereket, sem katonákat küldeni a frontvonalra
– nyilatkozta lapunknak ifj. Lomnici Zoltán a békemenet jelentőségéről. A Civil Összefogás Fórum–Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF–CÖKA) szóvivője hozzátette: a demonstráció ezúttal – szimbolikusan és ténylegesen – hidat képez azok között a magyar emberek között, akik a fegyverek elhallgatását várják a szomszédunkban, és nap mint nap ezért szorítanak és imádkoznak.
– A béke üzenetével és a háború elutasításával a békemenet – klasszikus nemzeti, szuverenista hitvallása mellett – ennél aktuálisabb nem is lehetne, mint nemzeti ünnepünkön – húzta alá ifj. Lomnici. – Minden egyes megmozdulás a magyarság megmaradását és prosperitását elősegíteni kívánó emberek szabad akaratának a diadala. Persze van az eszmék mellett gyakorlati oldala is az eseménynek – annak a kifejezése, hogy a résztvevők hitet tesznek a közös értékeik mellett.
A békemenet sikerének kulcsa tehát az a közös akarat, amely kétségtelenül egy politika és egy személy, a polgári-nemzeti ideológia és Orbán Viktor kormányfő körül összpontosul
– rögzítette.
Ahogy a szóvivő fogalmazott, a békemenetek tömegei olyan békés, a nemzetért tenni akaró emberek sokaságát jelenti, akik hosszú évek óta alázattal és méltóságteljesen vesznek részt a rendszerváltozás utáni legnagyobb utcai megmozdulássorozaton.
– A baloldal ostobaságát és gátlástalanságát soha nem szabad alábecsülni. Amilyen ellenzék ennek a hazának jutott, nekünk meg kellett tanulnunk együtt élni azzal, hogy ilyen ingadozó jellemű, külső erők által könnyen befolyásolható, megalkuvó gátlástalanokba botlunk nap mint nap, akár a médiában, akár a parlamentben kell hallgatnunk esztelen és sötét megnyilatkozásaikat – jegyezte meg Lomnici annak kapcsán, hogy számít-e ellentüntetőkre a békemenet alatt. Ennek a szelleme bizonyosan fog kísérteni március 15-én, de ahogy a múltban, úgy a jelenben sem tartunk ettől egy pillanatig sem – tette hozzá.
A békemenet gyülekezője 12 órakor lesz a Komjádi uszoda előtt, majd a Margit híd felé indulnak, a tömeg a Szent István körúton, a Bajcsy-Zsilinszky úton, majd az Alkotmány utcán keresztül érkezik meg a Kossuth térre, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mond ünnepi beszédet.
A CÖF–CÖKA vezetősége korábban azt kérte, hogy minél többen vegyenek részt a rendezvényen, és hozzanak magukkal magyar zászlókat.
Említésre méltó, hogy a békemenet a rendszerváltás utáni Magyarország legnagyobb tömeget megmozgató civil kezdeményezése. A 2012 januárjában tartott első meneten Nem leszünk gyarmat! jelszóval mintegy négyszázezren álltak ki a hazai és nemzetközi támadások kereszttüzébe került Orbán-kormány mellett. Ilyen hatalmas tömeg hazánkban még soha nem demonstrált egy fennálló kormány mellett. A második Orbán-kormány (2010–2014) alatt – főként a nemzeti ünnepeinken – ezt követően még öt békemenetet tartottak, négyet Budapesten, egyet Gyulán. Minden fővárosi rendezvényen több százezren álltak ki a nemzeti kormányért, és tettek hitet hazánk függetlensége és szuverenitása mellett.
A menethez csatlakoztak a határainkon túl élő magyarok és a kormány iránti szimpátiájukat kifejezni kívánó lengyelek is. A 2014-es országgyűlési választások előtt egy héttel szervezett hatodik megmozdulás a szervezők szerint minden idők legnagyobb békemenete volt, és egészen biztosan hozzájárult a Fidesz második kétharmados győzelméhez. A harmadik Orbán-kormány ciklusának végén, három héttel a 2018-as országgyűlési választások előtt megrendezett hetedik békemenet is csaknem négyszázezer embert mozdított meg. Három és fél év kihagyás után tavaly ismét útjára indult a békemenet. Az október 23-ra meghirdetett eseményen – több százezer résztvevővel – a tizenöt évvel ezelőtti gyurcsányi rendőrterrorra is emlékeztek.
ÜNNEPI PROGRAMOK
Már múlt szombaton megkezdődtek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából szervezett központi programok: a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében koncertek és gasztrovásár várták az érdeklődőket, a budai Várban pedig ingyenes sétákon lehet részt venni, amelyeken bejárják az 1848–49-es forradalom és szabadságharc várbéli helyszíneit. Ma az Országházban átadják a Kossuth- és Széchenyi-díjakat.
Március 15-én, kedden – a hagyományoknak megfelelően – Magyarország nemzeti lobogójának ünnepélyes felvonásával kezdődnek a központi programok a Parlament előtt. Ezt követően ingyenesen lehet megtekinteni a Szent Koronát az Országházban. Kedden a Várkert Bazár és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum is egész napos programokkal várja a családokat. Március 15-én ingyenesen lehet megnézni a Szent István-termet és a Hauszmann-sztori kiállítást, továbbá az Új világ született kiállítást is a déli palotákban.
Kedden ingyenesen meg lehet tekinteni a pénteken megnyílt Gábor Áron rézágyúját a középpontba állító Lészen ágyú című tárlatot. A március 15-i rendezvények és gyűlések miatt forgalomkorlátozásokra kell számítani Budapest több kerületében. Kedden lezárják az Andrássy út és a Váci út egy szakaszát, a Bajcsy-Zsilinszky utat és a Károly körutat, valamint időszakosan a Margit hidat és a Szent István körutat. Ma a szombati, március 15-én az ünnepnapokon, illetve a munkaszüneti napokon érvényes menetrend szerint közlekednek a fővárosi tömegközlekedési járatok. A MÁV–Volán-csoportnál is változik a menetrend. A vonatok ma az ünnepnapi, március 15-én a vasárnapi menetrend szerint közlekednek; a Volánbusz helyi és helyközi autóbuszai 15-én ünnepi és munkaszüneti napi menetrend szerint járnak.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.