Ma alakul meg az új Országgyűlés

Az április 3-i országgyűlési választások eredményei alapján május 2-án ül össze az új parlament, ahol a jobboldal történelmi győzelmének köszönhetően a kormánypártok 135 képviselővel kezdik meg a parlamenti munkát, miközben a baloldalon a bukás és az azt követő átrendeződés után Gyurcsány Ferenc pártjának, a Demokratikus Koalíciónak van a legnagyobb frakciója.

2022. 05. 02. 5:50
20211023 budapest parlament zaszlo felvonas ader janos kozt.elnok benko imre honved min ruszin szendi romulusz honved.parancsnok havran zoltan magyar nemzet Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma délelőtt 11 órától tartja az 1990-es rendszerváltás óta a kilencedik, szabadon választott Országgyűlés az alakuló ülését, amit Áder János köztársasági elnöknek az alaptörvény szerint az április 3-i országgyűlési választás után harminc napon belüli időpontra kellett összehívnia.

A 2022-es országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP történelmi választási sikerével a kétharmadot is meghaladó, a 199-ből 135 képviselői helyet elfoglalva lesznek jelen az Országgyűlésben a pártszövetség képviselői. 

A Fidesz frakciójának 117 képviselője van, a parlamenti csoportot pedig az előző ciklushoz hasonlóan ismét Kocsis Máté fogja vezetni. Az új Országgyűlés második legnagyobb frakciója lesz a kisebbik kormánypárté, a Kereszténydemokrata Néppárté (KDNP), miután 18 fővel lesznek jelen a parlamentben, aminek az élén szintén nem történt változás, mivel azt az eddigi frakcióvezető, Simicskó István fogja irányítani.

Az országgyűlési választáson közösen indult hat baloldali párt – akik összesen 57 mandátumot szereztek – azonban az Országgyűlés munkájában már külön-külön, illetve egy fő függetlenként vesz részt. A baloldal legnagyobb frakciója a Demokratikus Koalíció, mivel az eddigi kilenc helyett 15 DK-s került be a parlamentbe. A Gyurcsány-pártnak valójában 16 hely jutott a parlamentben, de az LMP-vel kötött megállapodás alapján a DK-s Dobrev Klára mandátumát – aki európai parlamenti képviselő marad – átadják a baloldali törpepártnak, hogy ott is meglegyen az ötödik ember az önálló frakcióhoz.

A baloldali pártok közül nagyot bukott a Jobbik, akik az eddigi 26 helyett mindössze 10 képviselővel lesznek jelen a parlamentben, a frakciót, valamint a pártot vezető Jakab Péter mégis úgy nyilatkozott a képviselőcsoport múlt pénteki megalakulásakor, hogy az „rossz hír a Fidesznek”.

Érdekesség, hogy a Jobbik eredetileg kilenc mandátumot szerzett, azonban Márki-Zay Péter, a baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje úgy döntött, hogy nem ül be a parlamentbe, hanem marad Hódmezővásárhely polgármestere, a mandátumát pedig a baloldal közös listáján 39. helyen szereplő, jobbikos Végh Noémi kapta meg. Az eddigiekhez képest szintén zsugorodott az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja is, mivel a pártnak csak 10 képviselője lesz a most kezdődő parlamenti ciklusban a korábbi 15-höz képest. A szocialista képviselők a posztot eddig is betöltő Tóth Bertalant választották frakcióvezetőnek.

 

Története során még soha nem indult önállóan az országgyűlési választásokon a Párbeszéd, ám Karácsony Gergely pártjának a baloldali közös listán elfoglalt helyeknek, valamint az egyéni körzetekben aratott győzelmeknek köszönhetően nem forgott veszélyben a parlamenti jelenléte, így öt főről hatra bővült a balliberális párt frakciója, amit Tordai Bence fog vezetni.

A parlamentbe tíz képviselővel újonnan bejutó Momentum hetek óta arra készült, hogy a választáson általuk támogatott Hadházy Ákos javaslatára bojkottálni fogják a teljes alakuló ülést, azonban a párt elnökségének a múlt heti döntése értelmében a frakció május 2-án leteszi a parlamenti esküt, de a Fekete-Győr András vezette frakció az ülés további részétől távol marad. A korábbi tervekkel ellentétben nem lesz a Momentum-frakció tagja Hadházy Ákos, aki függetlenként politizál a továbbiakban. 

A Mi Hazánk Mozgalomnak hatfős frakciója lesz az új Országgyűlésben, amit Toroczkai László, a párt elnöke fog vezetni, akinek az összeférhetetlenségi szabályok miatt búcsút kell vennie az ásotthalmi polgármesterségtől.

Ismert: a Magyarországon élő nemzetiségeknek a jogszabályok kedvezményesen megszerezhető mandátum lehetőségét biztosítják, amivel a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) képviseletében Ritter Imre 2018 után ismét parlamenti képviselő lesz.

Borítókép: soha korábban nem volt ekkora, 135 fős kormánypárti többség (Fotó: Havran Zoltán/Magyar Nemzet)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.