Egy ideje pedzegetik az oktatási szakemberek, hogy korlátozni kellene az okostelefonok iskolai használatát, és augusztusban meg is jelent az erre vonatkozó rendelet. Eszerint a jövőben az általános iskolás és gimnáziumi diákoknak a nap elején le kell adniuk a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközöket, a telekommunikációs és internetelérésre alkalmas okoseszközöket, és csak a nap végén kapják vissza.
A jogszabály kapcsán közzétett bejegyzésében Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója rámutatott, hogy más országok is fontolgatják a telefonok iskolai használatának szigorúbb szabályozását, több európai állam pedig már határozott lépéseket is tett.
Nyugati példák
Mint a Magyar Nemzet is megírta, Franciaországban már régen tilos a tanórák alatti telefonhasználat, 2018 óta pedig a 15 éven aluli gyermekeknek az iskola egész területén tiltott a mobilozás, beleértve az ebédlőt is. A szabályozás vonatkozik a tabletekre és az okosórákra is, hiszen ezek az eszközök is csatlakoznak az internethez. Aki bevisz ilyen eszközt az iskolába, annak a tanítási nap végéig szekrényben kell tartania.
Bajorországban és Görögországban 2006 óta úgyszintén törvény tiltja az általános és középiskolai mobilhasználatot. Az Olaszországban évekkel ezelőtt a magánszféra védelme érdekében hozott szabály értelmében nemcsak súlyos fegyelmi büntetés, hanem közel 30 ezer eurónyi pénzbírságot is kaphat, aki esetleg felvételeket készítene az osztályteremben.