Miután a 2022-es választás előtt súlyos külföldi beavatkozási kísérlet történt a magyar belpolitikai folyamatok alakítására, a kormány arról döntött, hogy külön intézményt hoz létre hazánk önrendelkezésének megerősítésére. A február elseje óta működő Szuverenitásvédelmi Hivatal alaptörvényben rögzített feladata egyebek mellett, hogy feltérképezze és vizsgálja azon szervezeteket, amelyek külföldről származó támogatás felhasználásával befolyást gyakorolhatnak a választások kimenetelére. Ezzel párhuzamosan a parlament módosította a büntetőtörvénykönyvet, amelybe bekerült a választói akarat tiltott befolyásolásának tényállása.
Újabb morzsák 2022-ből
Noha a Lánczi Tamás vezette hivatal maga nem folytat nyomozást, információkat kérhet a különböző állami szervezetektől, köztük a titkosszolgálatoktól, a rendőrségtől és az ügyészségtől. Az ezek alapján készített dokumentumokat pedig közreadják.
A hivatal májusban közzétett első jelentésében újabb részleteket tárt fel a 2022-es választást külföldről befolyásolni próbáló hálózat működéséről. A hivatal annak kapcsán kezdett vizsgálódni, hogy az év elején több olyan videó került ki az X-re, amelyeken az Action for Democracy (A4D) kulcsfigurái – köztük Korányi Dávid, a szervezet ügyvezetője, valamint a tanácsadói testületében ülő Kati Marton és Wesley Clark tábornok – nyíltan beszéltek arról, hogy a nemzeti-konzervatív kormányok megbuktatását igyekeznek elérni hazánkban és más államokban, például Lengyelországban.
A Nemzeti Információs Központ titkosítás alól részben feloldott korábbi jelentése megállapította, hogy elsősorban az A4D beiktatásával támogatták külföldi pénzekkel a baloldalt a 2022-es választási kampányát. A szervezeten keresztül több mint hárommilliárd forint érkezett, amelyből 1,8 milliárd forintot a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz utaltak, de jelentős summa került a baloldali lejáratóportálokat működtető Oraculum 2020 Kft.-hez, valamint a Bajnai Gordon-féle DatAdathoz is.