A Tisza nagykoalíciója a baloldallal: a tagadástól a totális összeborulásig

Magyar Péter az elmúlt hónapokban folyamatosan tagadta, hogy a Fővárosi Közgyűlésben összefogna a Karácsony Gergellyel és a DK-val. Ám miután a Tisza és a Gyurcsány-párt képviselői is megszavazták a főpolgármester nevével fémjelzett törvénytelen csődköltségvetést, tényként beszélhetünk Magyarék és a baloldal nagykoalíciójáról. Az utóbbi időszakban több körülmény is utalt a formálódó összeborulásra, köztük az, hogy a Tisza Párt és a DK negyven alkalommal szavazott együtt az első három közgyűlésen.

2025. 01. 01. 5:55
Fotó: MN-montázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Karácsony–Tisza-nagykoalíció nem állt fel, és nem is fog felállni a közgyűlésben – jelentette ki Magyar Péter a Fővárosi Közgyűlés októberi alakuló ülésén, ahogyan számos más alkalommal is vehemensen tagadta, hogy pártja összefogna a főpolgármesterrel vagy a DK-val. A testület legutóbbi ülésén azonban végérvényesen bebizonyosodott, hogy a Tisza Párt és a baloldal egymás szövetségesei. Magyar Péterék ugyanis a DK-val közösen szavazták meg a főváros Karácsony Gergely-féle csődköltségvetését, vagyis egy olyan törvénytelen büdzsét hagytak jóvá a 2025-ös évre, amelyben ötvenmilliárd forintnyi lyuk tátong, ami egyébként a főösszeg nagyjából tíz százalékát teszi ki. 

Rejtélyes egyeztetések

Magyar folyamatos tagadása ellenére kezdettől fogva egyértelmű volt, hogy végül bekövetkezik a Tisza és a baloldal összeborulása. Így például a háttérben többször is egyeztetett egymással Karácsony Gergely és Magyar Péter.  A nyári találkozójuk után a szeptember végi tárgyalásuk is meglehetősen rejtélyes körülmények között zajlott: egyik esetben sem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan miről volt szó. Utóbbi kapcsán Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője – akkor még a Fidesz budapesti elnöke – elfogadhatatlannak nevezte, hogy néhány nappal az új közgyűlés munkájának megkezdése előtt a két politikus zárt ajtók mögött, titkos paktumokat kössön. 

A főpolgármester személye körüli vita kapcsán ugyancsak színjátékként lepleződött le Magyar és Karácsony szembenállása. Noha a Tisza Párt nem volt hajlandó megszavazni az előző önkormányzati ciklus végéig Karácsony helyetteseként hivatalban lévő Kiss Ambrust, végül épp Magyar Péter szavaiból derült ki: nincs elvi kifogásuk az ellen, hogy Kiss lásson el főpolgármester-helyettesi feladatokat a főpolgármesteri hivatal főigazgatójaként. Sőt Magyar – jó munkát kívánva Kissnek az új pozíciójában – azt is elárulta, hogy ő maga tett javaslatot arra, hogy ily módon hidalják át a problémát. Ennek fényében kérdéses, hogy mennyire vehető komolyan, amikor Magyar Péter azt mondta: nem szavaznának „a Gyurcsány-kormány egykori államtitkárára, Kiss Péter kabinetfőnökére, a szocialista–DK óellenzéki oldal egyik szürke eminenciására”. 

A csörték ellenére is formálódott a Tisza–DK-koalíció

Még feltűnőbb volt a közeledés a DK és a Tisza között, amin a két pártelnök egymásnak kiosztott szurkálódásai sem változtattak, köztük az, hogy Magyar döglött oroszlánnak nevezte Gyurcsányt, aki cserébe stricinek titulálta őt.

Gyurcsány a Telexnek adott egyik interjúban például a Tisza Párttal való esetleges együttműködés apropóján arról beszélt, hogy mindenkivel keresik az együttműködést, aki Orbán Viktorral szemben áll. A Spirit FM-nek pedig úgy fogalmazott: ha a 2026-os választások után nincs többsége egyik pártnak sem, tárgyalniuk kell, ezt pedig a DK bárkivel megtenné, aki a jelenlegi kormánypártok bukását szeretné. 

Gyurcsány egy további interjúban a következőképpen sürgette az összefogást Magyarékkal: 

Ez a koalíciók természete, amelyek nem szerelmi házasságok, hanem érdekházasságok. Ellenzéki többpártrendszerre van szükség, amiből ez következik, továbbá sem a Tisza Párt, sem a DK nincs olyan helyzetben, hogy egymagában tudna győzni.

A DK fővárosi frakciójának vezetője, a XVIII. kerületet is vezető Szaniszló Sándor szintén beszállt a politikai násztáncba, amikor az M1 aktuális csatorna 48 perc című műsorában azt az ígéretet tette: pártja támogatja a Tisza Párt főpolgármester-helyettes jelöltjét, amennyiben Magyarék hat hónap alatt képesek megnevezni valakit. – Szeretnénk időt adni arra, hogy a Tisza Párt belássa, nekik az lenne az optimális, ha részt tudnának venni a főváros vezetésében – tette hozzá Szaniszló. 

Közösen szavazták le a Budapest élhetővé tételét célzó kezdeményezéseket

Magyarék és a baloldal formálódó szövetségét az is elég világosan megmutatta, hogy a Fővárosi Közgyűlés első három ülésén a Tisza Párt képviselői negyven (!) alkalommal szavaztak együtt a Gyurcsány-párttal. Ráadásul számos olyan kezdeményezést kaszáltak el, amelyek a budapestiek érdekeit és a főváros élhetőbbé tételét szolgálták volna.

Amint Szentkirályi Alexandra egy Facebook-videójában kifejtette: „a DK és a Tisza leszavazta, hogy százmilliókat spóroljunk a budapestieknek kevesebb bizottsággal. Leszavazták azt is, hogy a budapesti lakhatási válság kezelése érdekében a főváros ne herdálhassa el az ingatlanvagyonát.

Leszavazták a rezsicsökkentés melletti kiállást, és hogy migránsok ne költözhessenek önkormányzati bérlakásokba. Leszavazták azt is, hogy kollégiumok és szolgálati lakások épüljenek, ahogyan azt is, hogy a kerületek közvetlenül pályázhassanak uniós forrásokra.” Hozzátette: Magyarék és Gyurcsányék azt sem támogatták, hogy újra legyen Budapestinfó, ahol a főpolgármester kiáll a sajtó elé és a budapestiek válaszokat kaphatnak kérdéseikre. 

Borítókép: Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc (Fotó: MN-montázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.