Ízekre szedjük a háborúpárti állásfoglalást, amin Magyar Péter neve szerepelt

Az, hogy Ukrajna fegyverrel és lőszerekkel történő támogatását sürgeti, csak az egyik botrányos pontja annak a háborúpárti állásfoglalásnak, amelyen Magyar Péter neve is szerepelt előterjesztőként. Részletekre szedve mutatjuk be, mit tartalmaz a dokumentum, amelyet az Európai Parlament Tisza Pártot is magában foglaló néppárti–baloldali koalíciója megszavazott.

2025. 03. 13. 19:57
Forrás: YouTube
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most induló cikksorozatunkban szétszálazzuk azt a háborúpárti állásfoglalást, amelyen Magyar Péter neve előterjesztőként szerepelt, és amelyet az Európai Parlament a szerdai plenáris ülésén elfogadott. Magyar sértetten és vádaskodva követelte a neve eltüntetését, ám a Tiszát magában foglaló Európai Néppárt végül megszavazta. De nézzük, mi áll a javaslatban, mi az, amitől Magyar Péter megijedt!

Strasbourg, 2024. október 9.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője (b) és Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke sajtótájékoztatót tart Strasbourgban 2024. október 9-én.
MTI/Bodnár Boglárka
Magyar Péter és pártja mindenben követi Manfred Webert. Fotó: Bodnár Boglárka/MTI/MTVA/

– Európa jövője az ukrán hadszíntéren dől el, ezért még több fegyvert és lőszert kell küldeni – ez az egyik kulcsmondata az állásfoglalásnak. A néppárti–baloldali nagykoalíció által benyújtott határozatban ráadásul arra buzdítják az EU tagállamait, hogy még a béketárgyalások befejezése előtt biztosítsák a hadianyagot Ukrajnának.

A dokumentumban azt is követelik, hogy minden uniós tagállam és NATO-szövetséges oldja fel az Ukrajnának szállított nyugati fegyverrendszerekre vonatkozó korlátozásokat, hogy azokat orosz területen is be lehessen vetni. A határozatban emellett arra ösztönzik a tagállamokat, hogy bővítsék az ukrán fegyveres erőknek nyújtott kiképzéseket, ideértve az ukrán területen végrehajtott műveleteket is. Ugyancsak sürgetik: az EU úgy alakítsa a személyre szabott képzéseit, hogy azok megfeleljenek az ukrán fegyveres erők igényeinek.

 

A Tisza régen elköteleződött Ukrajna felfegyverzése mellett

Mindez nem meglepő annak fényében, hogy a Tisza Párt az elmúlt hónapokban több alkalommal is tanúbizonyságát adta az Ukrajna felfegyverzését szorgalmazó, háborúpárti nézeteinek. Tarr Zoltán, a párt EP-delegációvezetője már tavaly októberben bevallotta, hogy mindenben kritikátlanul követik a militarista Manfred Weberék iránymutatását.

Mint mondta, „néppárti álláspontra támaszkodunk, ami egyfajta kötelezettség”, „a néppárti álláspontot elfogadtuk és elfogadjuk, és ezeket az álláspontokat magunkévá tesszük”. A Tisza ennek megfelelően meg is szavazta azt a korábbi háborúpárti európai parlamenti határozatot, amely a fegyverszállítás fokozására szólított fel.

Ugyancsak sokatmondó volt, hogy Magyar Péter – szintén tavaly októberben – állva tapsolta meg Ursula von der Leyen EP előtt elmondott beszédét, amelyben az Európai Bizottság elnöke leszögezte: katonailag is támogatják Ukrajnát a jövőben. (A videón 44:40-től.)

A Tisza Párt EP-képviselői akkor is a háborúpárti elköteleződésüket erősítették meg, amikor tavaly november 19-én Ukrajna-pólóban hallgatták végig Volodimir Zelenszkij beszédét. Az ukrán elnök videókapcsolaton keresztül szólalt fel az Európai Parlament rendkívüli ülésén, amelyet a háború ezredik napja alkalmából tartottak. A tiszás képviselők, valamint a hasonló öltözetet viselő, Manfred Weber vezette néppártiak ezzel rácsatlakoztak a háborúpárti tömörülés új szlogenjére: „Addig támogatjuk Ukrajnát, amíg szükséges.” 

Magyar Péter pártja egyértelműen letette a voksát. Forrás: YouTube

Magyar és a héják

Mindemellett Magyar Péter személyzeti döntéseiben is az Ukrajna- és háborúpártiság tükröződik. Nem lehet véletlen például az sem, hogy a Tisza-vezér a feltűnően jó ukrán kapcsolatokkal rendelkező Ruszin-Szendi Romuluszt kérte fel honvédelmi tanácsadónak. Érdemes felidézni, hogy Ruszin-Szendi a magyar hadsereg főparancsnokaként aktívan kereste az ukrán hadvezetés és politikusok társaságát.

 Így például amikor 2022 nyarán Ukrajnában járt, Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg akkori főparancsnoka azt nyilatkozta: a látogatás annak a jele, hogy Magyarország Ukrajnát támogatja az Oroszország elleni háborúban. Ruszin-Szendi Magyar Péterrel folytatott beszélgetése során megerősítette, hogy ukránbarát és háborúpárti nézeteket vall

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.