Ez történt a bíróságon
A kommunikációs vezető a bírósági ítéletekre is kitért. Felidézte, hogy a műtrágyakartellben részt vevők fele elismerte a jogsértéseket, ugyanakkor a Nitrogénművek Zrt. és a cégcsoport további eljárás alá vont tagjai – egy másik vállalkozással – a bíróságon támadták meg a GVH határozatát. A Fővárosi Törvényszék 2024 októberében hozott ítéletet, amely részben ugyan helyt adott a Nitrogénművek és a többiek keresetének, azonban a legsúlyosabb jogsértések kapcsán megerősítette a versenyhatóság döntését. – Vagyis az árrögzítés és a piacfelosztás, röviden a kartellezés a bíróság szerint is megtörtént. Csupán az ügy további körülményeit, például az árrögzítés és a piacfelosztás kiterjedtségét, a kiszabott bírság mértékét illetően kötelezték a Gazdasági Versenyhivatalt megismételt eljárásra – ismertette Horváth Bálint.
Megjegyezte azt is, hogy a törvényszék ítélete után nemcsak a GVH, de a Nitrogénművek is a Kúriához fordult felülvizsgálati kérelemmel.
A Kúria mindkét keresetet elutasította azzal az indokolással, hogy „az ügy nem vetett fel felsőbírósági iránymutatást igénylő jogkérdést”.
A bírságot számolják újra
Horváth Bálint közlése szerint a GVH már megkezdte az új eljárást, amelyben ismét áttekintik az ügy körülményeit, így újraszámolják a bírságot is. Merthogy a kartell megtörtént, a jogsértésért pedig Bige László érdekeltsége is felelős.
– A nemzeti versenyhatóság továbbra sem engedi, hogy a Nitrogénművek Zrt. és a cégcsoport további eljárás alá vont tagjai kibújjanak a felelősség, és ezzel a jogi következmények alól – szögezte le a hivatal kommunikációs vezetője.
Vagyonkimentés nagyban
A versenyhatósági eljárás szempontjából sem mellékes az a botrány, amelyet a Magyar Nemzet robbantott ki. A Nitrogénművek működésére rálátó források és a cég több hitelezőjének nyilatkozatai alapján arról számoltunk be, hogy a baloldali milliárdos vagyonkimentésbe kezdett. Úgy tudjuk, Bige akár már ötmilliárd forintot is kivihetett a Nitrogénművekből. Információnk szerint például értékesítettek egy kamionparkolót, amelyet a Bige család másik érdekeltsége vásárolt meg.
A vagyonkimentési akciónak a cég kötvényesei körében is híre ment, a hitelezők amiatt aggódnak, hogy nem kapják vissza a pénzüket. A veszély ráadásul egyre komolyabb: idén májusban jár le ugyanis a Nitrogénművek kétszázmillió eurós – nagyjából nyolcvanmilliárd forintnyi – kötvénye, amit a cég feltehetően képtelen lesz visszafizetni.
Bige azonban hallgat
Szerettük volna megszólaltatni Bige Lászlót is, de a műtrágyakirály hallgatásba burkolózott, lapunk egyetlen kérdésére sem válaszolt. Pedig több témában is kerestük. Számos kérdést küldtünk a vagyonkimentési ügy kapcsán, így arról érdeklődtünk például, hogy mekkora értékű vagyonelemek kerültek el az utóbbi időszakban a Nitrogénművektől. Kíváncsiak lettünk volna arra is, hogy mit tesznek, ha a társaság az említett májusi határidőig nem lesz képes visszafizetni az adósságait.
Kerestük Bige Lászlót a másik botránya kapcsán is. Mint emlékezetes, a múlt héten a Metropol arról írt, hogy a baloldali milliárdos legalább százmillió forintos támogatást adott Magyar Péteréknek. A lap szerint a kilenc számjegyű összeg Svájcon keresztül jutott a Tisza Párt környezetébe. Érdeklődtünk Bige Lászlónál arról, hogy elismeri-e a támogatást, de nem jártunk sikerrel. Természetesen a Tiszát is kerestük, válasz onnan sem érkezett.
A cáfolatok hiánya tovább erősíti a feltételezést, hogy a milliárdos azért adott tetemes summát a Tisza Pártnak, mert kormányváltásban bízik és abban: ha Magyar Péterék kerülnek hatalomra, a milliárdos számára kedvezőbb üzleti környezet alakul ki.
A rendőrség is bekapcsolódhat
Érdemes megemlíteni, hogy a versenyhatóság mellett hamarosan akár a rendőrség is vizsgálódhat a Nitrogénművek Zrt. környékén, igaz, nem a kartell, nem is a párttámogatás, hanem a vagyonkimentés miatt. A lapunkban megjelent információk miatt ugyanis a közérdekű bejelentéseiről ismert Tényi István a napokban különösen nagy vagy azt meghaladó értékre elkövetett tartozás fedezetének elvonása bűntett gyanújával a Nemzeti Nyomozó Irodához fordult. Hamarosan kiderül, hogy az ügyben elrendeli-e a rendőrség a nyomozást.
Lapunk mindenesetre – általánosságban – szakértő segítségével járt utána annak, hogy mi a büntetési tétele a fedezetelvonásnak. Bérdi Zsolt ügyvéd rámutatott: ez akár öt év szabadságvesztés is lehet.