Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Műegyetemen elmondott, 1956-os ünnepi beszédének címben idézett része belénk hasít, megremegtet.
Így fogalmazott:
A magyar nemzet 1956-ban az igazság mellett állt, és egyedül maradt, azonban Magyarország napjainkban is megtapasztalja, hogy az igazság mögött nem mindig áll többség, mégis jobb egyedül maradni, mint hazugságban élni.
Igaza van, igaza lehet-e Gulyás Gergelynek ebben?
Én azt hiszem, hogy igen, igaza van. Nagyon is igaza van.
De tény, hogy idáig eljutni nagyon nem könnyű. Nagyon-nagyon nem könnyű. Ugyanis, ahogyan egy embernek, úgy egy országnak sem könnyű felvállalnia az egyedüllétet, a magáramaradottság érzetét és vele járó kínokat.
A legtöbb ember és a legtöbb nemzetállam is fél attól, hogy egyedül maradjon. Hiába tudja, hogy igaza van, igaza volt és igaza lesz, mert belülről érzi ezt. Hiába, mert mégis nincs annál elveszettebb állapot, mint egyedül maradni.
Mint magánemberek, hányszor maradunk bent olyan társaságokban, ahonnan már régen távoznunk kellene, mert egészen mást gondolunk a világ történéseiről, folyásáról, a mögöttes összefüggésekről?
Mint magánemberek, hányszor maradunk bent rossz kapcsolatokban, barátságokban, haverságokban, házasságokban, mikor már régen tudjuk és érezzük, hogy ez már nem fejleszt, hanem elpusztít bennünket?