Megugrottak az indexek Merkel szavaira

Kiállt az euró mellett, valamint a politikai unió szükségességét és a költségvetési takarékosság fontosságát hangsúlyozta a német kancellár.

PR
2012. 08. 16. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Elkötelezettek vagyunk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a közös fizetőeszköz megtartása érdekében” – közölte Merkel Stephen Harper kanadai miniszterelnökkel folytatott megbeszélését követően, megismételve Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének szavait, aki a múlt hónapban Londonban azt mondta: intézete „mindent meg fog tenni” az euró megmentése érdekében. „Az idő sürget” – fogalmazott Merkel csütörtökön. A nyilatkozatot követően a New York-i tőzsde irányadó indexei azonnal megugrottak.

A kancellár hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az euróválság megoldásához politikai unióra lesz szükség a közös fizetőeszközt használó országok között. Elmondta, hogy támogatja az Európai Bizottság jogköreinek kiterjesztését a fiskális paktumban lefektetett költségvetési szabályokat megsértő államokkal szembeni fellépésre.

 

Joachim Gauck német államfő bécsi látogatása során arról beszélt, Németországot nem a vezető szerep utáni vágy, hanem a megbízhatóságra törekvés és korábbi tapasztalatok vezérlik, amikor az európai válságkezelésben a takarékossági politikát hangsúlyozza.

Döcögve halad Brüsszel és Berlin az euróövezeti adósságválság általuk felvázolt megoldása felé – írta korábban a Magyar Nemzet. Az uniós állandó mentőalap indulását alkotmányossági aggályok akadályozzák, amelytől az eurózóna bajba került tagállamainak megmentését várják. Előbb a német, majd a legújabb hírek szerint az uniós bíróság is vizsgálja az alapot alkotmányossági szempontból.

Július végén Angela Merkel és Francois Hollande francia elnök közös nyilatkozatban hangsúlyozta: Németország és Franciaország teljes erőbevetéssel el akarja hárítani az eurózónára leselkedő veszélyeket.

Merkel Kanadát dicsérve arra is utalt, hogy Németország továbbra is a takarékosság, nem pedig a gazdasági növekedés kormányzati költekezéssel való fellendítésének pártján áll. „Kanada költségvetési fegyelme és a növekedésre és a válság leküzdésére való összpontosítása, s az, hogy nem kölcsönvett pénzen él, példaként szolgálhat arra, hogyan lehet megoldani a problémákat az Atlanti-óceán túlpartján” – fogalmazott honlapján közzétett nyilatkozatában.

A közelmúltban számos EU-tagország – elsősorban Franciaország, illetve a bajba jutott dél-európai tagállamok – helyezkedett szembe a Merkel által képviselt takarékossági irányvonallal, nézeteltéréseket szülve a válságból való kilábalás módját illetően. Párizs és Berlin nem ért egyet a fiskális unió kialakításával kapcsolatos számos kérdésben sem.

További lépések kellenek

Harper – aki korábban élesen bírálta az Európai Uniót a válság megoldásának elodázása miatt – úgy nyilatkozott: bízik benne, hogy az európai vezetők képesek lesznek túllendülni a kihívásokon. „Európa néhány nagyon fontos lépést tett, és tudjuk, hogy továbbiakra van szükség” – mondta.

Az európai intézményi kötvénybefektetők csaknem kétharmada bízik abban, hogy az adósságválsággal küszködő euróövezet fennmarad jelenlegi formájában – közölte augusztus elején a Fitch Ratings.

A német kancellár emellett az EU és Kanada közti szabadkereskedelmi egyezmény mielőbbi megkötését sürgette Ottawában. „Amint hazatérek Németországba, gondoskodni fogok róla, hogy a tárgyalások mihamarabb véget érjenek (...), mivel Kanada és Németország meggyőződése, hogy a szabadkereskedelem a gazdasági növekedés legjobb motorja” – mondta.

Lassuló Európa

A második negyedévben az euróövezet és az Európai Unió gazdasága is visszaesett az előző negyedévhez képest. Az euróövezetben az ipari termelés is csökkent júniusban. Az euróövezet teljesítményét felfelé húzta, hogy a német gazdaság a vártnál erősebben nőtt, a zóna legnagyobb gazdasága 0,3 százalékkal bővült az előző negyedévhez képest.

A legkényesebb pénzügyi helyzetben lévő országok közül Portugáliában 1,2, Cipruson 0,8, Olaszországban 0,7, Spanyolországban pedig 0,4 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Írország nem közölt adatot. A görög GDP-adat nem szerepel az Eurostat kimutatásában, de az athéni statisztikai hivatal hétfőn 6,2 százalékos GDP-csökkenést jelentett. Az EU bizottságának prognózisa szerint az euróövezet gazdasága az év egészében 0,3 százalékkal zsugorodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.