Az Európai Bizottság november 7-én közli valamennyi uniós tagállamra vonatkozó féléves, őszi előrejelzéseit. A brüsszeli testület, illetve az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyminisztereinek Tanácsa (Ecofin) ezek alapján dönt a tagállamok elleni – a kohéziós pénzek szempontjából is fontos – túlzottdeficit-eljárások indításáról, folytatásáról, illetve megszüntetéséről, továbbá ezek alapján fogalmaz meg újabb elvárásokat a tagállamok költségvetési konszolidációját illetően.
Orbán Viktor október 19-én elmondta: az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szerint a második egyenlegjavító intézkedéscsomaggal Magyarország „már majdnem” eleget tesz a kívánalmaknak. A kormányfő egyben jelezte: ennek nyomán azt kérte Brüsszeltől, számszerűsítse igényét, azaz mondja meg, mennyivel kell még javítani az egyenlegen ahhoz, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter előbb október 5-én jelentett be egy 397 milliárd forintos egyenlegjavító csomagot, majd október 17-én egy újabb, 367 milliárdosat.
Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke csütörtökön Budapesten, egy üzletemberek előtt tartott beszédben úgy fogalmazott: a nemzetgazdasági miniszter által októberben bejelentett első csomag nettó hatása mintegy 200 milliárd, a másodiké 253 milliárd forint.