Erős érvek vannak a kamatcsökkentés mellett

Továbbra is erős reálgazdasági érvek szólnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris enyhítési ciklusának folytatása mellett, tartós forintgyengülés esetén azonban leállhat a kamatcsökkentési folyamat – jósolták hétfőn londoni pénzügyi elemzők.

KA
2012. 12. 17. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Daniel Hewitt, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza hétfői helyzetértékelésében a hazai piaci bizalomvesztés vagy az erősödő globális kockázatkerülés okozta tartós forintgyengülést nevezte a legfőbb olyan kockázati tényezőnek, amely véleménye szerint útját állhatja a további magyarországi monetáris enyhítésnek.

A Barclays szakértője szerint a forint „valamelyes” gyengülése jól jöhet a magyar gazdaságnak, mivel javítja a versenyképességet, ám a háztartások és a vállalati szektor gyenge pénzügyi mérleghelyzete korlátot szab a magyar gazdaság árfolyamveszteség-tűrő képességének. Mindemellett a forintgyengülés a hazai össztermékhez (GDP) mért szuverén devizaadósság-rátát is emelné.

Védelmi jellegű lépések is jöhetnek

Hewitt szerint mindazonáltal „erőteljesnek tűnnek” a jegybanki kamatcsökkentések folytatása mellett szóló érvek. Az infláció meredek ívben lassul, és 2013-ban 4 százalék alá kerülhet az éves ütem. A teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció alapján a jegybanki reálkamat most már pozitív tartományban van, az előrejelzett inflációs ütemhez mérve pedig kifejezetten magas, miközben a gazdaság növekedési jelzőszámai gyengébbek a korábban vártnál – fejtegette a Barclays vezető londoni elemzője.

Hewitt hangsúlyozta ugyanakkor azt a véleményét is, hogy ha az enyhítési lépések a piac megítélése szerint idő előttinek bizonyulnak – aminek kockázatára a monetáris tanács három belső tagja rendre felhívja a figyelmet –, és ez forintgyengüléshez vezet, akkor az MNB „védelmi jellegű lépésekre” kényszerülhet. Ugyanerre a lehetőségre más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.

Felbomlástól tartanak

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcége, a Capital Economics közgazdászai az MNB jövőbeni kamatpályájáról összeállított legutóbbi előrejelzésükben megerősítették, hogy jelenleg érvényes prognózisuk szerint az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalációja várható a következő egy évben, és a folyamat valószínűleg egészen addig a pontig fajul, hogy megkezdődik a valutaunió valamilyen formájú felbomlása.

A piaci hangulat ezzel járó romlása új IMF/EU-megállapodás hiányában a ház szerint akár védelmi jellegű kamatemelésekre is rákényszerítheti az MNB-t a tőkekiáramlás mérséklése végett. A cég jelenlegi várakozása ezek alapján az, hogy jóllehet a következő hónapokban lehet még néhány MNB-kamatcsökkentés, ám ezeket később várhatóan vissza kell majd fordítani.

A Capital Economics mindezt egybevetve azt valószínűsíti, hogy az MNB-alapkamat 2013 végén ismét a mostani 6,00 százalékon lesz. Mindazonáltal nem ez a konszenzusos előrejelzés a londoni elemzői közösségben. A széles körű citybeli várakozás az, hogy az MNB alapkamata jövőre 5,00-5,25 százalékig csökken.

Öt százalék alá is mehet

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa 25 bázisponttal, 6 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi kamatdöntő ülésén. Az elemzők többsége 25 bázispontos monetáris enyhítést várt azt követően, hogy októberben már a harmadik egymást követő alkalommal csökkentette 0,25 százalékponttal az alapkamatot a monetáris tanács. A testület négy külső tagja szavazott a kamatvágásra a testület legutóbbi három kamatdöntő ülésén.

Az alapkamat legutóbb 2011. január 25-étől november 30-áig állt 6 százalékon, ennél alacsonyabb szintre 2010. február és 2011. január 25. között került a kamat.

Korábban az MNO beszámolt róla, hogy az MNB alapkamata öt százalék alá is süllyedhet, ha olyan új elnök kerül majd a szervezet élére, akit a piac kedvezően fogad. Ha a piacot „nagyon pozitív meglepetés” éri egy magasan képzett és függetlennek elismert közgazdász kinevezésével, akkor a Bank of America Merrill Lynch elemzői szerint lehetőség nyílhat arra, hogy a jegybank 4 százalékig csökkentse alapkamatát.

Egyensúly

Magyarországon az alapkamat egyensúlyi szintje 4,5–5 százalék között van, ez az a szint, amely ugyanannyira támogatja a növekedést, mint amennyire kordában tartja az inflációt – mondta Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának külső tagja a Bloomberg üzleti hírportálnak adott interjúban.

Az MNB további óvatos, az inflációs nyomást nem fokozó alapkamat-csökkentésekkel tudná kimozdítani a recesszióból a  gazdaságot – nyilatkozta korábban a monetáris tanács két külső tagja, Bártfai-Mager Andrea és Gerhardt Ferenc a Dow Jones hírügynökségnek adott közös interjúban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.