Varga: Januárban hivatalos tárgyalások kezdődhetnek

A Nemzetközi Valutaalappal egyelőre csak egyeztetések zajlanak, az IMF küldöttsége jövő év január 14. és 26. között Magyarországon tartózkodik.

NT
2012. 12. 11. 10:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga Mihály kiemelte, a 2013-as költségvetés elfogadása után az egyeztetések intenzívebbé válhatnak. A fórum résztvevőinek kérdéseire elmondta: az Eximbank kötvénykibocsátása igen sikeresnek mondható, az Államadósság Kezelő Központ a jövő év első negyedévében teszteli a piacot, aminek „konkrét eredménye” is lehet.

A kormány legfőbb prioritásai

Varga Mihály úgy véli – utalva az OECD legutóbbi jelentésére –, hogy a magyar gazdaság túljutott a holtponton a 2010-ben megkezdett pénzügyi konszolidációt követően. Kiemelte: ennek a kormánynak az államháztartási deficit alacsony szinten tartása, illetve az államadósság csökkentése mellett a foglalkoztatás bővítése jelenti a legfőbb prioritásokat. Hozzátette, a foglalkoztatás bővítése a kabinet egyik legfőbb feladata marad a jövőben is, mert például a régiós versenytársnak számító, Magyarországhoz hasonló lélekszámú Csehországban 1,1 millióval többen dolgoznak napjainkban.

A miniszter az idei évet értékelve elmondta: a piac az év elején még bizonytalan volt, a magyar cds, azaz a csődkockázati felár még 700 bázispont felett járt, mostanra 300 bázispont körüli szintre esett vissza. A piac akkor még nehezen hitte el, hogy a magyar államháztartás működőképessége megmarad, napjainkra azonban javult az ország megítélése, az egyik rangos hitelminősítő legutóbbi, az országot érintő lépése ellenére.

A vérfagyasztó számok után megnyugszik a piac

Kiemelte, hogy 2012 végén már az Európai Unió vezető testületei is úgy vélik, jövőre a GDP-hez mérten 3 százalék alatt marad a magyar államháztartás hiánya. Varga Mihály szerint a jövőben el kellene érni, hogy az államháztartási hiány éven belüli lefutása egyenletesebbé váljon, mert szinte minden év elején „vérfagyasztó” számok kerülnek napvilágra az államháztartási deficit alakulásáról, és ez sokkolja a piacot, majd az év további szakaszában már javulnak a mutatók.

Végezetül elmondta: a kormány jövőre már szerény növekedéssel számol. A jövő évi költségvetést, amelynek zárószavazása kedden van a parlamentben, úgy állította össze a kormány, hogy 2013-ban 0,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol. A kabinet prognózisa szerint az export 6,2 százalékkal, az import 4,5 százalékkal bővül, az éves infláció 5,2 százalék lesz 2013-ban.

Ivaschenko: Egyeztetés lesz

Magyarországon lesz január 16. és 28. között a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja, de ezúttal nem lesznek hiteltárgyalások, az IMF szakértői csupán a szervezet éves, Magyarországról szóló országjelentésének elkészítése, illetve a 2008-as hitelprogram utólagos ellenőrzése miatt érkeznek – közölte kedd délután az IMF budapesti irodájának vezetője. Iryna Ivaschenko közleményében hangsúlyozta: az IMF valamennyi tagországában tart ilyen rendszeres, a szervezet alapszerződésének négyes cikkelye szerinti egyeztetéseket.

Az IMF nem jótékonysági szervezet

Hogy mikor és milyen formában lesz megállapodás, arra az MNO tárgyalásokat jól ismerő forrása világított rá nemrég. Szerinte a valutaalap nem érdekelt a megállapodásban, mivel semmilyen haszna nem származna belőle. Ennek legfőbb oka a profit, mivel az IMF alapvetően nem jótékonysági intézmény, vezetői bankárok, akik számára a haszon elsődleges szempont. Egy évvel ezelőtt még jó üzletnek tűnt a szervezet számára a Magyarországgal való megállapodás, mivel egy készenléti hitel kamatait mindenképpen fizetni kellett volna, akkor is, ha az összegből nem hívunk le.

Hazánk megítélésnek javulásával, valamint a forint erősödése miatt a kormány jelenleg úgynevezett rendelkezésre álló hitelt, biztonsági hálót szeretne. Ha a valutaalap ezt megadná, akkor még nagyobb mértékben javulna a hazai eszközök megítélése, amiből természetesen Magyarország, és nem a szervezet profitálna. Mivel az IMF részéről ilyen megállapodás megkötésétől semmilyen haszon nem várható, nem áll érdekében az egyezség.

A növekedés beindítása a téma

A magyar hatóságok, illetve az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap között jelenleg nincsenek hivatalos tárgyalások, egyeztetések vannak, és ezeken az egyeztetéseken a növekedés beindítása a legfontosabb kérdés – ezt Varga Mihály mondta egy rendezvényen.

A kormány történelmi sikere

A miniszterelnök szerint az EU országjelentése közvetlenül arról is szól, hogy Magyarország IMF-kölcsön nélkül is biztosan megáll a lábán. Orbán Viktor azonban – mint azt november 16-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta – továbbra is megegyezésre törekszik a Nemzetközi Valutaalappal és az unióval.

Ismert, november 7-én az Európai Bizottság azt közölte: három százalék alatt marad a hazai GDP-arányos államháztartási hiány. Az EB-bejelentés egyébként az Orbán-kormány történelmi gazdaságpolitikai sikerét jelenti, hosszú harc volt, amíg a bizottság elfogadta a számokat.

Eltelt egy év, és időközben nem a magyar álláspont vagy az IMF, hanem a külgazdasági környezet változott. Kedvező irányú fordulat következett be: újraindultak a pénznyomdák az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában, a pénzügyi könnyítési programok hatása szinte azonnal érvényesült. Az Európai Központi Bank ugyan kivárta az utolsó pillanatot, de végül beadta a derekát, és elkezdte felvásárolni a bajba jutott euróövezeti országok állampapírjait. Így enyhült a Dél-Európára nehezedő nyomás, amely időt adott az átalakítási programok kidolgozására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.