Simor András bizonyítványa – a teljes cikk

Nem makulátlan Simor András jegybankelnök hatéves tevékenysége a Századvég Gazdaságkutató elemzése szerint. Elkésett intézkedések és téves döntések tarkítják munkásságát.

Magyar Nemzet
2013. 02. 28. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkenthette volna a válság költségeit a jegybank, miközben a gyakorlatilag utókezelésre koncentráló intézet egyes eszközöket késve alkalmazott – így összegezte a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elemzése Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke hatéves munkásságát. A kritikák egy részét egyébként a napokon belül távozó jegybankelnök sem utasítja vissza. Sőt, Simor András a héten elismerte: voltak hibás döntései, például az, hogy bár a devizahitelek felépülésének durván kétharmada az ő hivatali időszaka előtt történt, az MNB nem lépett fel elég aktívan a devizahitelezés további terjedése ellen. A Századvég szerint a lakosság abban az illúzióban élt a lehetőséggel, hogy a devizahitelezés nemhogy nem veszélytelen, de nyereséges is.

A lakosság körében azért is terjedt el drámaian a devizahitelezés, mert többen a forint erősödését a szlovák koronáéhoz hasonlították, amelynek felértékelődését a gazdasági teljesítmény valóban alátámasztotta. – Senki sem hívta fel arra a veszélyre a figyelmet, hogy a devizahitelezés az árfolyam erősödését is gerjeszti, tehát amennyiben leáll, úgy az árfolyam mögötti tőkeáramlásokból egy óriási, évi 5-10 milliárd eurós tétel kiesik – hangsúlyozta a gazdaságkutató elemzésében.

A Századvég szakértői azt is a jegybank vezetésének szemére vetik, hogy alulbecsülte a 2008-as válság magyarországi hatásait. A Magyar Nemzeti Bank egyik alelnöke például egyértelműen kinyilvánította, hogy „Magyarországot csak a tornádó oldalszele” fogja érinteni. Az októberi pénzpiaci összeomlás éppen emiatt váratlanul érte a hazai gazdaságpolitikát, és a tanulmány szerint feltehetően ez is közrejátszott abban, hogy az ország vezetői meg sem kísérelték a nehézségeket egy saját válságkezelő programmal kezelni, hanem azonnal a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordultak külső segítségért.


– Ráadásul az IMF-védőernyő hatását is túlbecsülték, mert a forint drasztikus gyengülése – 10 százalék egy hónap alatt – következett be, amire válaszul 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte a jegybank az alapkamatot egyetlen lépésben. Még a valutaalap is kiemelte, hogy a hirtelen, drasztikus kamatemelés azt is jelezte, hogy felkészületlenül érte a jegybankot a forint elleni spekulatív támadás – olvasható az anyagban.

Az IMF-szerződés gyors aláírásával kapcsolatban egyébként Simor András is elismerte a hibát. Erről az Info Rádiónak beszélt a leköszönő jegybankelnök. Szerinte az akkori megállapodás túlságosan a mennyiségekre koncentrált, a minőségekre kevésbé. – Viszonylag egyszerű számcélokat határoztak meg, amit a kormánynak be kellett tartania, de arra talán nem fordítottak elég figyelmet, hogy milyen eszközökkel tartja be a hiánycélt, valamint hogy ezek milyen hatást gyakorolnak az ország hosszú távú növekedésére és versenyképességére – hangsúlyozta Simor András.

A jegybank emellett későn ismerte fel, hogy nem önmagában a kamatszint mozgatása jelentheti a pénzpiac stabilizálását, hanem az IMF, az Európai Unió és a Világbank által hazánk rendelkezésére bocsátott húszmilliárd eurós kölcsönnek a bankok rendelkezésre bocsátása is szükséges. A nemzetközi pénzpiacok befagyásával ugyanis pillanatok alatt ellehetetlenült a hazai bankok hozzáférése a külső devizaforrásokhoz. A bankok pénzellátása csak két hónappal a válság kitörése után történt meg, addig pedig a piaci folyamatokban jól kivehető módon megjelent mind az államcsőd lehetősége, mind egyes bankok fizetésképtelenségének kockázata. Ez ráadásul – mint ahogy arra az elemzés is felhívja a figyelmet – régiós kockázatokat is hordozott magában.

Az MNB elnökének hatéves tevékenységével kapcsolatban mások is fogalmaztak meg kritikát. Dedák István közgazdász szerint a jegybank annak ellenére ragaszkodott még tavaly is a 7 százalékos alapkamat szinten tartásához, hogy nemcsak világszerte, de Európában is a ráta csökkentésével igyekeztek a központi bankok életet lehelni a gazdaságokba. – Hazánkban az inflációra és az országkockázati megítélésekre hivatkozva tartotta magas szinten a jegybank az alapkamatot, mint utólag kiderült: felesleges volt az aggodalom – hangsúlyozta a szakértő.

Dedák szerint vajmi kevés lehetősége van a jegybanknak az +alapkamat mértékén keresztül befolyásolni a fogyasztói árakat, hiszen a pénzromlást nagyrészt a külföldi nyersanyagárak és a kormányzati intézkedések befolyásolják elsősorban. A legfrissebb adatok és előrejelzések szerint egyébként a kamatcsökkentés ellenére sem szállt el az infláció, hiszen a tavalyi 5,8 százalékról az idei évre 3,7 százalékra csökkenhet.

Nemcsak a hitelintézeti, de a jegybankról szóló törvényt is megsértette a Magyar Nemzeti Bank, amikor hatáskörét túllépve adott ki üzleti titoknak számító adatokat 2008 és 2010 között a Nemzetközi Valutaalapnak. Ráadásul – az Állami Számvevőszék jelentése szerint – mindezt a Magyarországon tevékenykedő hét legnagyobb pénzintézet előzetes hozzájárulása nélkül, azok finanszírozási és devizahelyzetéről, heti szinten pedig devizacsere-ügyleteikről. A számvevők szerint ezzel az MNB, „amely a jegybanktörvény értelmében felelős a pénzügyi stabilitásért, valójában a saját hatáskörébe tartozó feladatellátást veszélyeztette”.

A parlament költségvetési bizottsága február 25-én a kormánypárti képviselők támogató szavazataival olyan bizottsági határozatot fogadott el, amely szerint a Magyar Nemzeti Bank szabálytalanságokat követett el a működése során.

Háromezermilliárd forintra is tehető az a kár, amelyet a Magyar Nemzeti Bank élén Simor András okozott az országnak. Legalább ekkora tehertől szabadíthatta volna meg a költségvetést, ha a monetáris politika alakításában követi a világban lezajlott változásokat – véli Lentner Csaba közgazdász. Ha sikerül a következő hónapokban a magyar gazdaság és a hazai polgárok érdekeinek szolgálatába állítani a monetáris politikát, évente 500-600 milliárd forint szabadulhat fel a büdzsében, jelentette ki a Magyar Nemzetnek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára.

Jogos felvetés, hogy változtatni kellene a jegybank szerepén – mondta Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorában.

Simor egyébként február 28-án arról beszélt, hogy „a jegybank vezetésének az elmúlt hat évben nem sikerült egészséges párbeszédet kialakítania a politikusokkal, kormányoktól függetlenül, és ez nem az MNB vezetésén múlt. Jó lenne, ha a politikusok megértenék, hogy mi egy független jegybank szerepe az országban, és a független jegybank milyen értéket jelent a gazdaság és a befektetők számára.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.