Spekulánsok kezében a Bloomberg?

Busás haszonra tehettek szert azok, akiknek tudomásuk lehetett a forint elleni keddi spekulációról, amely rövid ideig sikeresen hullámvasútra ültette a hazai valuta árfolyamát.

2013. 04. 25. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Villámgyorsan gyengülni kezdett a forint árfolyama, miután kedden a neves gazdasági hírügynökség, a Bloomberg arról tudósított angol nyelvű cikkében, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa drasztikusan, 400 bázisponttal 1 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamat mértékét a korábbi 5 százalékos szintről. A valóságban azonban a jegybank csupán 25 bázisponttal és 4,75 százalékra vágta a rátát. A spekulációgyanús álhír miatt kirobbant botrány további érdekessége, hogy a Bloomberg 13.54-kor tette közzé a téves tudósítást, miközben az MNB szigorúan mindig csak 14 órakor közli a testület döntését. A forintárfolyam ebben az időszakban „felült” a hullámvasútra, s néhány pillanat alatt egészen 302 fölé gyengült az euróval szemben a korábbi 298–299-es árfolyamszintről. Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője a Lánchíd Rádiónak úgy értékelte e történteket szerdán, hogy néhány befektető sok pénzt kereshetett azon, hogy a hírügynökség téves cikket közölt a kamatdöntésről.

A Bloomberg „tévedése”

Fotó: Portfolio

Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke is furcsállta, hogy a Bloomberg korábban közölte a kamatcsökkentésről szóló hírét, mint a jegybank hivatalos közleménye napvilágot látott. – Egy ilyen információ óriási károkat és óriási hasznokat is okozhat – mondta az alelnök a Hír TV egyik műsorában.

A Bloomberg a Magyar Nemzetnek küldött válaszában egyszerűen csak „hibának” nevezte a hamis hír közlését. Catrin Thomas, a cég kommunikációs munkatársa szerint amint észlelték, azonnal javították a hibát és olyan lépéseket tettek, amelyek hatására a jövőben nem fordulhat elő hasonló. A Magyar Nemzet úgy tudja, a Bloomberg elnézést kérő levéllel kereste meg a hazai jegybank elnökét, melyben reményüket fejezik ki, hogy személyesen is egyeztethetnek Matolcsy Györggyel a kialakult helyzetről.

Fontos fejlemény ugyanakkor, hogy piacfelügyeleti vizsgálatot indított az ügyben szerdán a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). Binder István, a szervezet szóvivője elmondta: azt vizsgálja hivatalból a PSZÁF, hogy milyen hatásai voltak a pénzpiacokon a keddi jegybanki kamatcsökkentés bejelentése előtt történt és pénzpiaci mozgásokat kiváltó hibás hírügynökségi jelentésnek. A jegybank egyébként tavaly augusztus óta immár kilenc alkalommal mérsékelte az irányadó rátát, és eddig minden alkalommal 0,25 százalékkal csökkentette a kamatot. Szakértők szerint éppen ezért nehezen értelmezhető, hogy a hírügynökség miért gondolta azt, hogy reális lehet a kamat azonnali négyszázalékos mérséklése.

Ráadásul nem ez volt az első botrányos közlése a Bloombergnek. A kormányváltást követően, 2010-ben a hírügynökség olyan tudósítást közölt, amelyből a piaci szereplők arra következtettek, hogy Magyarország újabb hitelt készül felvenni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), holott akkor erről még szó sem volt. A Bloomberg tudósításához köthető továbbá az a 2010-es júniusi eset is, amikor csonka fordításban közölték Szijjártó Péternek, a miniszterelnök szóvivőjének államcsőddel kapcsolatos mondatait. A hírügynökség nem tüntette fel, hogy Szijjártó nem az akkori jelent, hanem a másfél évvel korábbi helyzetet vette alapul megszólalásakor. A különbség még feltűnőbb, ha a nyilatkozatot a Reuters hírügynökség tolmácsolásában olvassuk, itt ugyanis a miniszterelnöki szóvivő teljes mondata helyesen szerepelt, amely egyértelműen arra utalt, hogy az államcsődről másfél évvel korábban Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök beszélt, nem pedig a második Orbán-kabinet megalakítása után következett be ez a helyzet. Az eredmény azonban mindkét esetben az volt, hogy a forint árfolyama nagyot gyengült, majd rövid időn belül korrigált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.