Nagyon valószínű, hogy hamarosan megszűnik a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás (EDP) – vetíti előre legfrissebb írásában Pasquale Diana, a Morgan Stanley elemzője. A londoni közgazdász szerint az EDP csak azért kiemelten fontos, mert a kormány számára óriási presztízskérdés és ha megszűnik az eljárás azt mondhatja: egy kivételes csoportba kerül Magyarország – olvasható a Portfolio.hu-n. Jövő szerdán az Európai Bizottság megfogalmazza ajánlását a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárásról – emlékeztet az elemző. És feltehetően egy hónappal később az uniós pénzügyminiszterek ez alapján pozitív döntést hoznak.
A kormány meg akarja mutatni, hogy az eddigi konszolidációs erőfeszítése eredményre vezettek és ezzel egy költségvetésileg kivételes klubba helyezi Magyarországot – vélekedik. Ha júniusban mind az 5 esélyes uniós tagállam esetében megszűnik az eljárás (így Magyarország ellen is), akkor összesen 12 tagállam költségvetése lesz rendben az uniós szabályok szerint. A Morgan Stanley elemzője abban is bízik, hogy a brüsszeli hiányeljárás megszüntetése csökkenti a jövőbeni adóváltozásokat és kiszámíthatóbb környezetet eredményez a vállalati szektor számára. Emlékeztet arra, hogy az elmúlt években a kormány számtalanszor a vállalati adóterhek növelésével tette helyre a költségvetés egyensúlyát.
Javulnak a magyar gazdaság növekedési kilátásai, ez azonban azt is jelenti, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a piac által árazottnál várhatóan jóval kisebb mértékben csökkenti alapkamatát a jelenlegi monetáris enyhítési ciklusban – vélekedtek május 24-ei helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Orbán Viktor az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóját követő május 22-i sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy 2010. május-júniusban a költségvetési hiány 7,2 százalék volt, azt az év végére levitték 4,2-re, majd 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban „nyilvánvalóan” három százalék alatt lesz a hiány.
Az eddig végrehajtott 10 százalékos közműdíj-csökkentés és a tervezett további hasonló lépések hatására a következő hónapokban nyilvánvalóan kényelmesen az MNB 3 százaléka alatt lesz az éves összevetésű inflációs ráta, ám ahogy ezeknek az intézkedéseknek a hatása múlni kezd, és a fogyasztás ezzel egy időben robusztusabbá válik, az infláció meglehetősen ütemesen ismét gyorsulni kezdhet – jósolták a BNP Paribas szakértői.
Gárgyán Eszter, a Citibank budapesti közgazdásza szintén úgy véli, hogy a brüsszeli eljárás kedvező következménye lehet, mert csökkentheti az ad hoc adóemelésekből fakadó kockázatot. Rámutat azonban arra is, hogy a másik oldalról csökken az erős kontroll a magyar költségvetés felett, épp a 2014-es parlamenti választások előtt. A kormány népszerűségét és az alacsony hiánnyal kapcsolatos politikai kommunikációját látva azonban viszonylag kicsi az esélye annak, hogy túlzott költségvetési lazítás valósuljon meg az idei második félévben – vetíti előre Gárgyán.