Így dönthetnek Magyarországról Brüsszelben

Nagyon valószínű, hogy hamarosan megszűnik a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás.

KA
2013. 05. 26. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon valószínű, hogy hamarosan megszűnik a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás (EDP) – vetíti előre legfrissebb írásában Pasquale Diana, a Morgan Stanley elemzője. A londoni közgazdász szerint az EDP csak azért kiemelten fontos, mert a kormány számára óriási presztízskérdés és ha megszűnik az eljárás azt mondhatja: egy kivételes csoportba kerül Magyarország – olvasható a Portfolio.hu-n. Jövő szerdán az Európai Bizottság megfogalmazza ajánlását a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárásról – emlékeztet az elemző. És feltehetően egy hónappal később az uniós pénzügyminiszterek ez alapján pozitív döntést hoznak.

A kormány meg akarja mutatni, hogy az eddigi konszolidációs erőfeszítése eredményre vezettek és ezzel egy költségvetésileg kivételes klubba helyezi Magyarországot – vélekedik. Ha júniusban mind az 5 esélyes uniós tagállam esetében megszűnik az eljárás (így Magyarország ellen is), akkor összesen 12 tagállam költségvetése lesz rendben az uniós szabályok szerint. A Morgan Stanley elemzője abban is bízik, hogy a brüsszeli hiányeljárás megszüntetése csökkenti a jövőbeni adóváltozásokat és kiszámíthatóbb környezetet eredményez a vállalati szektor számára. Emlékeztet arra, hogy az elmúlt években a kormány számtalanszor a vállalati adóterhek növelésével tette helyre a költségvetés egyensúlyát.

Javulnak a magyar gazdaság növekedési kilátásai, ez azonban azt is jelenti, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a piac által árazottnál várhatóan jóval kisebb mértékben csökkenti alapkamatát a jelenlegi monetáris enyhítési ciklusban – vélekedtek május 24-ei  helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

 

Orbán Viktor az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóját követő május 22-i sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy 2010. május-júniusban a költségvetési hiány 7,2 százalék volt, azt az év végére levitték 4,2-re, majd 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban „nyilvánvalóan” három százalék alatt lesz a hiány.

 

Az eddig végrehajtott 10 százalékos közműdíj-csökkentés és a tervezett további hasonló lépések hatására a következő hónapokban nyilvánvalóan kényelmesen az MNB 3 százaléka alatt lesz az éves összevetésű inflációs ráta, ám ahogy ezeknek az intézkedéseknek a hatása múlni kezd, és a fogyasztás ezzel egy időben robusztusabbá válik, az infláció meglehetősen ütemesen ismét gyorsulni kezdhet – jósolták a BNP Paribas szakértői.

Gárgyán Eszter, a Citibank budapesti közgazdásza szintén úgy véli, hogy a brüsszeli eljárás kedvező következménye lehet, mert csökkentheti az ad hoc adóemelésekből fakadó kockázatot. Rámutat azonban arra is, hogy a másik oldalról csökken az erős kontroll a magyar költségvetés felett, épp a 2014-es parlamenti választások előtt. A kormány népszerűségét és az alacsony hiánnyal kapcsolatos politikai kommunikációját látva azonban viszonylag kicsi az esélye annak, hogy túlzott költségvetési lazítás valósuljon meg az idei második félévben – vetíti előre Gárgyán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.