A KSH előzetes adatai szerint 2013. második negyedévében 0,5 százalékkal bővült a magyar gazdaság az előző év azonos időszakához képest, ami megfelel az elemzői várakozásoknak (0,5-0,6 százalék). Az adatok tehát megerősítik, hogy hazánk kikerült a technikai értelemben vett recesszióból.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján 0,2 százalékos volt a növekedés éves alapon. Az előző negyedévhez viszonyítva a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,1 százalékkal emelkedett Magyarország bruttó hazai terméke. 2013 első félévében a naptárhatás kiszűrésével nyert adatok szerint 0,1 százalékkal nőtt a magyar GDP – ismerteti az NGM közleménye.
A KSH tájékoztatása szerint a növekedést alapvetően a mezőgazdaság és az építőipar teljesítményének bővülése okozta, mely mind éves, mind negyedéves alapon növekedést mutathat. Habár a statisztikai hivatal részletes adatokat csak szeptember 4-én publikál, összességében megnézve az április–júniusi ipari adatok is pozitív képet festenek, így valószínűsíthetően a termelési oldalon az ipar teljesítménye is emelkedett 2013 második negyedévében.
Júniusban 1,2 százalékkal nőtt az ipari termelés az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel megtisztított adatok szerint, éves összevetésben 1,7 százalékkal javult az ipar kibocsátása a munkanaphatástól megszűrten, de 0,6 százalékkal csökkent a kiigazítatlan adatok szerint – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A feldolgozóipar három legnagyobb súlyú alága közül júniusban csak a járműgyártásban regisztrált növekedést a statisztika. Júniusban az ipar belföldi értékesítése 4,5, az export 0,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A felhasználási oldalon a háztartások fogyasztásának alakulásáról a kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó adatok nyújthatnak előzetes képet. Ezek alapján 2013 áprilisában 3,5 százalékos, májusban pedig 2,2 százalékos bővülést regisztráltak az előző év azonos időszakához képest, amely a háztartások fogyasztásának éves alapú emelkedését vetíti előre.
Részletes adatokat szeptember 4-én közöl a Központi Statisztikai Hivatal.
A közölt adatok megfelelnek az elemzői várakozásoknak. Szerintük a növekedést nagyban segíti, hogy legfontosabb kereskedelmi partnerünk, Németország gazdasága is kezd magához térni.
Londoni pénzügyi elemzők helyzetértékelése szerint javul a magyar gazdasági növekedésre adott elemzői konszenzusos előrejelzés. Úgy látják, a magyar gazdaság túljuthatott a legnehezebb időszakon, és valószínű, hogy a második negyedévben már éves összevetésű növekedést produkált.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. korábbi előrejelzése szerint is Magyarországon technikai értelemben véget ért a recesszió.
A KSH kedden közölte azt, hogy mérséklődött az infláció, a júniusi 1,9 százalékos éves árnövekedés után júliusban a fogyasztói árak 1,8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban; az előző hónaphoz képest átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak.
A kereseteknél is folytatódik a pozitív trend, a legutóbbi adatok szerint a bruttó átlagkeresetek 3,3, a nettó átlagkeresetek 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Magyarország kijött a gazdasági recesszióból és a magyar gazdaság egyre több biztató mutatóval bír immár a gazdasági növekedés terén is – reagált közleményében a Fidesz frakciója. „Három éve hazánkat még Görögországgal egy lapon emlegették, mára azonban Magyarország pénzügyileg talpra állt, az utolsó fillérig megszabadult a baloldal által felvett IMF-hiteltől, kilenc év után kiszabadult a túlzottdeficit-eljárás alól, az államadósság csökkenő pályára állt és negyven éve nem volt ilyen tartósan alacsony az infláció, mint most” – áll a kommünikében. A frakció emlékeztet: az európai tendenciákkal ellentétben nálunk folyamatosan nő a foglalkoztatottak száma is, a fizetések pedig tartósan őrzik vásárlóértéküket. „Magyarország tehát jó úton jár amióta szakított a Gyurcsány-Bajnai-szövetség szélsőséges gazdaságpolitikájával, még ha ezt a bukott baloldal idegesen és gyűlölködve naponta tagadni is próbálja” – zárul a közlemény.
A KDNP szerint örvendetes, hogy az építőipar teljesítménye is megjelent a GDP 0,5 százalékos növekedésében. A kereszténydemokraták úgy látják: a mezőgazdaság erősödése mellett ez biztató kilátás az év egészére várható gazdasági növekedés szempontjából. „A magyar gazdaság megbecsülendő emelkedésbe fordult, ez pedig a kormány és a hazai cégek munkájának eredménye. A devizahitelesek kiszabadítása, a családi adókedvezmény kiterjesztése és a további rezsicsökkentés újabb százmilliárdos nagyságrendű összeget hagyhat a családoknál, ami a hazai fogyasztást növelheti a tartós cikkek és a kiskereskedelem forgalmában is” – áll a párt közleményében, amelyben leszögezik azt is: a KDNP megbecsüli a magyar emberek munkáját és jó jelnek látja a GDP tartós növekedését.