Palócz Éva kiemelte: a mezőgazdaság és az építőipar teljesítményének javulása miatt emelték minimálisan korábbi, 0,3 százalékos idei növekedési előrejelzésüket. A mezőgazdasági termelés jelentősen hozzájárul a GDP-bővüléshez, az ágazatban 10 százalék feletti növekedéssel számolnak – mondta.
Az építőipar ki tudott törni a hét éve tartó súlyos recesszióból, az idén 5 százalék körül bővülhet – tette hozzá Palócz Éva. Ugyanakkor rámutatott: a magyar gazdaság tartós gyengeségére utal, hogy a belföldi felhasználás bővülése nagymértékben az importra támaszkodott. Az a helyzet, hogy 2013 második negyedévében nemcsak negyedéves alapon, hanem az előző év azonos időszakához képest is nőtt a GDP kedvező, de sokféle értelmezésre ad lehetőséget – mondta. A 0,5 százalék körüli változások ugyanis még nem jelentenek stabil trendváltást, de a korábbiakhoz képest „egyfajta sérülékeny javulás látszik” – tette hozzá.
A Kopint-Tárki előrejelzése szerint az uniós szabályoknak megfelelően számított államháztartási hiány az idén és jövőre is a GDP 2,9 százaléka lesz, míg az államadósság az idei 81 százalékos GDP-arányos szintről jövőre 80 százalékra csökken.
Arra számítanak, hogy 2013-ban 1 százalékkal nőnek a beruházások – korábban még 3,5 százalékos visszaesést vetítettek előre –, 2014-re pedig 3,5 százalékos növekedést várnak. Az ipar a korábbi előrejelzéshez képest változatlanul 0,5 százalékkal nőhet az idén, jövőre pedig 2,5 százalékkal. A magánfogyasztás a prognózis szerint 2013-ban 0,4, jövőre pedig 1 százalékkal emelkedhet.
A nettó keresetek éves átlagos 2,5 százalékos emelkedése nem fogyasztásban, hanem megtakarításban csapódott le – ismertette Palócz Éva. Hozzátette, hogy a beruházások nem a versenyszférának, hanem az államnak köszönhetően növekedtek, de ez az ütemes bővülés folytatódik az év végéig.
Míg az eurózónában átlagosan 0,5 százalékos gazdasági visszaeséssel kell számolni az idén, Magyarországon várhatóan 0,5 százalék körüli bővülés lehet, ami felülmúlja az előrejelzéseket – derül ki az EY legfrissebb eurózóna-előrejelzéséből.
Az idén tartható a 0,7 százalékos GDP-növekedés, jövőre pedig a kormány konzervatív becsléssel 2 százalékos bővülésre számít – közölte Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adó- és pénzügy-politikai államtitkára egy konferencián.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint jövőre a GDP 1,9 százalékkal nőhet, majd a bővülés 2015-ben és 2016-ban 2,3, illetve 2,5 százalékra gyorsulhat, a 2017–2022-es évekre pedig kedvező nemzetközi konjunktúra esetén 2,5-3,5 százalékos éves növekedési ütem prognosztizálható.
Az intézet inflációs előrejelzése kismértékben változott: az idén árnyalatnyival gyorsabb, 1,7 százalékos átlagos pénzromlást várnak, 2014-ben pedig 2,5 százalékot.
Ádám Zoltán, a kutatóintézet megbízott kutatási igazgatója kiemelte: az év leglátványosabb makrogazdasági adata az infláció látványos lassulása. Ez alapvetően a szabályozott árak csökkenéséből fakad, és folytatódni fog az októberi rezsicsökkentés okán – mondta. Ádám Zoltán szerint a dezinfláció hosszú távon ebben a formában biztosan nem tartható fenn.
Javulnak az európai feltörekvő gazdaságok, köztük Magyarország növekedési kilátásai, bár a magyar gazdaság esetében a lendület egy része a költségvetési politika lazulásának keresletélénkítő hatásából ered, és a beruházások élénkülésében egyelőre az állam játssza a vezető szerepet – vélekedtek pénteken ismertetett új regionális előrejelzéseikben londoni pénzügyi elemzők.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays a globális felzárkózó térségről összeállított átfogó negyedéves prognózisában közölte, hogy az eddigi 0,5 százalékról 0,7 százalékra javította a magyar gazdaság idei növekedési ütemére adott becslését, 2014-re szóló előrejelzését ugyanakkor csaknem megkétszerezte: az általa eddig várt 1,1 százalékos bővülés helyett most már 2,0 százalékos GDP-növekedésre számít Magyarországon jövőre.
A Barclays londoni szakelemzői szerint a magyar gazdaság lendülete elsősorban az élénkülő euróövezeti növekedésből és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjából ered. A ház közgazdászai megjegyezték ugyanakkor, hogy a beruházások második negyedévi növekedését kizárólag az állami beruházási aktivitás okozta, és a Barclays szerint nem biztos, hogy ez fenntartható.
A Capital Economics pénteken ismertetett térségi előrejelzésében közölte, hogy az általuk használt növekedéskövető mérési modell – GDP tracker – jelzése szerint a magyar hazai össztermék az idei harmadik negyedév elején éves összevetésben 0,5 százalék körüli ütemben növekedhetett. A ház szerint a magyar gazdaságot jelenleg elsősorban az euróövezeti lendület segíti, de úgy tűnik, hogy most már a hazai kereslet is élénkül.
A Bank of America–Merrill Lynch közgazdászai megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2014-ben 2,6 százalékkal növekedhet. A cég szakértői elismerték, hogy ez messze meghaladja a londoni elemzői közösség előrejelzési átlagát, amely 1,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít jövőre a magyar gazdaságban.