A rezsicsökkentés még tovább pörgetheti a fogyasztást

Rövid- és középtávon növekedhet a kiskereskedelmi forgalom – állítják az elemzők.

WA
2013. 10. 03. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KSH gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 1,5 százalékkal nőtt augusztusban az előző év azonos időszakához képest, a kiigazítatlan adatok szerint a növekedés 1 százalék volt.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta: 1 százalékos növekedést vártak, ennek másfélszerese lett az adat. A rezsicsökkentés miatt esett az infláció, így nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke, a bérek növekedése pedig meghaladta az inflációt, ezek növelik a kiskereskedelmi forgalmat, de kérdés, hogy a rezsicsökkentés miatt elmaradt beruházások mikor éreztetik hatásukat a foglalkoztatásban és az árakban – mondta az elemző.

Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője szerint a fokozatosan élénkülő kiskereskedelmi forgalom összhangban van a javuló fogyasztói bizalommal, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt megugró reálbérek pozitív hatásával. Az élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma 1,2 százalékkal, a nem-élelmiszer ágazatok forgalma 1,3 százalékkal emelkedett, míg az üzemanyag forgalom 1,6 százalékkal nőtt.

Suppan Gergely kiemelte: a bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom a korábbi várakozásokhoz képest gyorsabb növekedést mutathat, ami a negyedik negyedévben a bázishatások, a pedagógus- és egészségügyi béremelések, valamint a további háztartási energiaár csökkentés miatt jelentősebben gyorsulhat.

Ezért a kiskereskedelmi forgalom növekedése az utolsó negyedévben meghaladhatja a 4 százalékot, és az idén összességében akár az 1,5 százalékot is megközelítheti – becsülte az elemző.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint az augusztusi kereskedelmi adatsor megerősíti azt az előrejelzést, hogy a kiskereskedelmi forgalom 2013-ban elérheti, esetleg szerény mértékben túl is lépheti az előző évi szintet, ami egyébként a válságos évek mélypontja volt. Ehhez az szükséges, hogy a hátralévő hónapokban az eddigi hullámzást kiegyensúlyozottabb elmozdulás váltsa fel. Döntő kérdés lesz az élelmiszer-, továbbá az üzemanyagárak második félévi alakulása, továbbá az online pénztárgép-átállás fehérítő hatása – teszik hozzá.

Az előrejelzések szerint a kilábalás mérsékelt ütemű lesz, igazodva a gazdaság teljesítményéhez. A 2014-es költségvetéshez benyújtott kormányzati számítások azt vetítik előre, hogy 1,5-2 százalék közötti mértékben nőhetnek a háztartások fogyasztási kiadásai az elkövetkező években. Ez a mérték kisebb a válság okozta zuhanásnál – emelte ki az OKSZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.