A tájékoztatás szerint az olajtársaság a horvát kormány elleni eljárás megindítását az Energia Charta Egyezmény alapján, jogi képviselőjén, a Weil, Gotshal and Manges LLP nemzetközi jogi irodán keresztül kérelmezte. A közlemény hangsúlyozza: a Mol, mint Horvátország egyik legnagyobb külföldi befektetője, régóta megbízható stratégiai partnere a horvát kormánynak. Ennek jegyében a társaság mindig is a horvát kormánnyal kialakult viták békés rendezésére törekedett.
A Molnak meghatározott jogi kötelezettségei vannak saját részvényeseivel és más érintettekkel (stakeholders) szemben, hogy jóhiszemű tárgyalásokat folytasson. Ugyanakkor jogi kötelezettsége az is, hogy érdekeinek érvényesítése végett megtegye a megfelelő jogi lépéseket – szögezik le a tájékoztatásban. A közlemény hangsúlyozza: a Mol továbbra is nyitott a vita tárgyalásos rendezésére.
November 8-án a Mol igazgatósága felhatalmazást adott az ügyvezető testületnek, hogy olyan megállapodást kössön a horvát kormánnyal, amely értékteremtést tesz lehetővé az INA növekedési stratégiájának megvalósításával. Ezzel párhuzamosan az ügyvezető testület felhatalmazást kapott arra is, hogy készítse elő a Mol INA-ban meglévő „részesedésének értékesítését annak érdekében, hogy maximalizálni tudja befektetésének értékét”.
A horvát kormány egyebek mellett azzal vádolja a Molt, hogy az nem fektetett be megfelelő mértékben az INA-ba. A magyar olajcég szerint ezzel szemben a horvát kormányt terheli felelősség, amiért ígéretétől eltérően nem választotta le az INA-ról a vállalat veszteséges gázüzletágát.
A Mol Magyarország kommunikációs igazgatójának október eleji közlése szerint több, 2012 előtt indított eljárás, politikailag vezérelt ügy zajlik a cég ellen Horvátországban. Ezt megerősítette Orbán Viktor miniszterelnök korábbi rádióinterjújában – utalva a Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen kiadott európai elfogatóparancsra –, melyben megjegyezte, hogy emellett „négy-öt másik ügy is fut, amiben a teljes magyar gazdasági elit legismertebb személyei vannak érintve”.