Úgy beszél az INA-ról, mintha az övé lenne

A horvát elnök szerint az INA tulajdonosi szerkezetének a horvát nemzeti érdekeket kell tükröznie.

BuL
2013. 11. 09. 19:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ivo Josipovic szombaton Zárában a horvát állam és a Mol Nyrt. közös tulajdonában lévő céggel kapcsolatos nézeteltéréseket firtató újságírói kérdésekre válaszolt. Kifejezte meggyőződését, hogy a kormány megtalálja a legjobb megoldást, és tudni fogja, hogyan védje meg a horvát nemzeti érdekeket.

„Az INA egy rendkívül fontos cég Horvátország számára. Nyilvánvalóan vannak nézeteltérések a kormány és a Mol között, de a kormány jó úton jár, mivel az INA-ban jogszerű, a cég, a részvényesek és Horvátország javát szolgáló vállalatirányítási módot kell kialakítani” – nyilatkozta Josipovic Zadar városában újságíróknak.

A pénteki tárgyalásokat követően a Mol bejelentette: a társaság igazgatósága felhatalmazta az ügyvezető testületet, hogy olyan megállapodást kössön a horvát kormánnyal, amely értékteremtést tesz lehetővé az INA növekedési stratégiájának megvalósításával. Ezzel párhuzamosan az ügyvezető testület felhatalmazást kapott arra is, hogy készítse elő a Mol INA-ban meglévő 49,1 százalékos „részesedésének értékesítését, annak érdekében, hogy maximalizálni tudja befektetésének értékét”. Erről részleteket ITT olvashat.

A horvát bíróság azért vetette el a Mol–INA-ügyben a magára terhelő vallomást tevő orosz üzletember vallomását, mert azzal szerintük Mihail Gucerijev csak segíteni próbált Hernádi Zsoltnak. Az ügy koronatanúja, Robert Jezic egy másik korrupciós ügyben maga is vádlott.

 

Orosz kéz

Zágrábi lapértesülés szerint az INA-részvények megvásárlására egyelőre nincs pénze a horvát államnak, így a pakett vevői és az INA jövőbeli irányítói az oroszok lehetnek. A horvát sajtó biztosra veszi, hogy az oroszok saját érdekeiknek rendelnék alá a céget, amelyben a horvát államnak jelenleg 44 százalékos a tulajdonrésze.

Josipovic szombaton arra nem volt hajlandó kitérni, hogy szerinte ki vehetné meg a Moltól az INA-t, de hangsúlyozta, hogy a horvát olajcéget „biztos lábakra” kell állítani.

Az INA-ról szeptemberben kezdődtek egyeztetések a két fél között. Nem sokkal később a horvát hatóságok korrupció vádjával európai elfogatóparancsot adtak ki Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója ellen, akit azzal gyanúsítanak, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader horvát exkormányfőnek annak érdekében, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA vállalat irányításában. A magyar cég visszautasította a vádat.

A horvát kormány egyebek mellett azzal vádolja a Molt, hogy az nem fektetett be megfelelő mértékben az INA-ba. A magyar olajcég szerint ezzel szemben a horvát kormányt terheli felelősség, amiért ígéretétől eltérően nem választotta le az INA-ról a vállalat veszteséges gázüzletágát.

Kirendelt védője fellebbezett Hernádi Zsolt letartóztatási indítványa ellen, a horvát bíróság azonban addig nem hajlandó tárgyalni a kérelmet, míg nincs Horvátországban a Mol vezetője – írta október 11-én a Magyar Nemzet.

 

Miután Hernádi Zsolt nem jelent meg a szeptember 25-re kijelölt kihallgatásán Zágrábban, elrendelték letartóztatását. Később európai elfogatóparancsot is kiadtak ellene, amelyet jogerősen elutasított a Fővárosi Törvényszék.

 

Orbán Viktor miniszterelnök leszögezte: a Magyarország és Horvátország közötti barátság olyan érték, amit semmilyen üzleti konfliktussal nem szabad rombolni. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes azt mondta: ezt az ügyet gazdasági ügyként kell kezelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.