Mol–INA-ügy: vádalkut kötött a koronatanú

A horvát bíróság szerint Mihail Gucerijev csak segíteni próbált Hernádi Zsoltnak.

Magyar Nemzet
2013. 10. 12. 2:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiteltelennek ítélte a horvát bíróság, ezért vetette el Mihail Gucerijev orosz üzletember vallomását arról, hogy tőle származik a kenőpénz, amelyet a horvát hatóságok gyanúja szerint a Mol elnök-vezérigazgatója fizetett Ivo Sanader volt kormányfőnek – derült ki az exkormányfő ügyében tavaly született elsőfokú bírósági döntés a Magyar Nemzet birtokába került 200 oldalas indoklásából. Az orosz üzletember azt állította, ő utalt a ciprusi cégein keresztül ötmillió eurót az ügy koronatanúja, Robert Jezic svájci székhelyű cégének (Dioki). Cserébe azt szerette volna elérni, hogy a Sanader táskás embereként számon tartott Jezic lobbizzon a kormányfőnél az Adria-kőolajvezeték program érdekében.

A horvát bíróság úgy értékelte, az orosz üzletembernek nem volt köze a tranzakciókhoz, vallomást csak azért tett, hogy védje jó barátját, Hernádi Zsoltot. Indoklásukban foglaltakkal ellentétes következtetésre jutottak a magyar hatóságok. Mint arról a Heti Válasz beszámolt, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) feltárta a kenőpénz mozgásának hátterét, mielőtt 2012-ben bűncselekmény híján megszüntette az eljárást. Kiderült, a két, állítólagos kenőpénz-közvetítő érdekeltség Robert Jezic állításával szemben nem Hernádié, és nem is a Molé, hanem a 17. leggazdagabb oroszként jegyzett Mihail Gucerijevé volt.

Ismeretes, a horvát hatóságok gyanúja szerint a Mol elnök-vezérigazgatója 2009-ben két ciprusi társaságon keresztül fizette le az akkori horvát kormányfőt, az azóta nem jogerősen tíz év börtönbüntetésre ítélt Ivo Sanadert, hogy a Mol megszerezhesse az INA testvércég irányítási jogát.

A magyar üzletembert is érintő ügyben egyébként Jezic beszámolója alapján indult Horvátországban nyomozás. Jezic a Sanader-ügyben vádalku részeként hívta fel az állítólagos Mol–INA-kenőpénzre a horvát hatóságok figyelmét, mivel a volt horvát kormányfővel együtt egy másik büntetőeljárásban maga is vádlott. A horvát sajtóban HEP–Dioki néven ismert büntetőper tényállása szerint Jezic kérése Sanader miniszterelnöksége idején közbenjárt a későbbi koronatanú érdekében, s elérte, hogy cége ingyen kapja az áramot a horvát áramszolgáltatótól (HEP).

Kirendelt védője fellebbezett Hernádi Zsolt letartóztatási indítványa ellen, a horvát bíróság azonban addig nem hajlandó tárgyalni a kérelmet, míg nincs Horvátországban a Mol vezetője – írta október 11-én a Magyar Nemzet.

 

Miután Hernádi Zsolt nem jelent meg a szeptember 25-re kijelölt kihallgatásán Zágrábban, elrendelték letartóztatását. Később európai elfogatóparancsot is kiadtak ellene, amelyet hétfőn jogerősen elutasított a Fővárosi Törvényszék.

 

Zágrábi lapértesülés szerint az INA-részvények megvásárlására egyelőre nincs pénze a horvát államnak, így a pakett vevői és az INA jövőbeli irányítói az oroszok lehetnek. A horvát sajtó biztosra veszi, hogy az oroszok saját érdekeiknek rendelnék alá a céget, amelyben a horvát államnak jelenleg 44 százalékos a tulajdonrésze.

 

Orbán Viktor miniszterelnök leszögezte: a Magyarország és Horvátország közötti barátság olyan érték, amit semmilyen üzleti konfliktussal nem szabad rombolni. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes azt mondta: ezt az ügyet gazdasági ügyként kell kezelni.

 

Győr Ágnes

A teljes cikket a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.