Nemcsak a gazdaság bővülését jelző éves, hanem a negyedév/negyedéves index is emelkedést mutat – jelentette ki Orbán Gábor az M1 Ma reggel című műsorában. A Híradó.hu beszámolója szerint az államtitkár arra reagált, hogy korábban Józsa István, az MSZP szakpolitikusa a műsorban azt mondta: elsősorban az alacsony tavalyi harmadik negyedéves bázisnak köszönhető a csütörtökön a KSH által nyilvánosságra hozott GDP-adat. (E szerint idén a harmadik negyedévben 1,7 százalékkal bővült a magyar gazdaság az előző évhez, és 0,8 százalékkal az előző negyedévhez képest.)
Annak kapcsán, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a jegybank hitelprogramjának kiterjesztését javasolta a magáncélú lakások építésére, Orbán azt mondta: a beruházási statisztikán belül ez a legfájóbb terület. Ez annak következménye, hogy a jelzálogpiac a devizahiteles mizéria miatt lefagyott, és sok lakás van eladatlan, lakatlan. Ennek a szektornak kiemelt figyelemre van szüksége, a tárcavezető ennek kapcsán jogosan vetette fel, hogy a forrásszűke nem lehet akadálya a lakáspiaci beruházások fellendítésének – hangoztatta az adó- és pénzügyekért felelős államtitkár.
Ha a mostani GDP-növekedés dinamikáját sikerül megőrizni, akkor elképzelhető éves szinten a 2,5 százalékos adat – mondta Orbán Gábor. Felhívta a figyelmet arra, hogy a konvergenciaprogramban még 0,7 százalékos adat szerepelt, a kormány pedig 0,7-1 százalék közötti sávval számolt. Most ennek a tetején vagyunk – fogalmazott.
Beszélt arról is, hogy nagyon sok olyan feltörekvő gazdaság van, melyek esetében a túlzott hitelkiáramlás miatt tudnak szép növekedési számokat felmutatni. Magyarország folyó fizetési mérlegét nem rontja a bekövetkezett növekedés. Ez azt jelenti, hogy folyamatos egyensúlyőrző, adósságcsökkentő növekedési pályán vagyunk, ami a sérülékenységünk szempontjából igen örvendetes fejlemény – hangoztatta az államtitkár.
A kormány idén egy százalék fölé várja a bruttó hazai termék éves átlagos növekedését – mondta a nemzetgazdasági miniszter a harmadik negyedéves GDP-adatokról tartott sajtótájékoztatóján csütörtökön Budapesten. A Fidesz úgy látja, hazánknak a növekedési pályán sikerült bizonyítania, hogy az Európai Unió lebecsülte a magyarok teljesítményét.
Az utóbbi hetek elemzései alapján komoly bizakodással várhattuk a KSH ismertetését. Varga Mihály csütörtökön arról beszélt, hogy GDP-adatok a magyar gazdaság növekedését fogják visszatükrözni. A magyar eredményeket külföldön is elismerték. Az Európai Bizottság november 5-én közölt előrejelzést a magyar gazdaság helyzetéről. Az uniós várakozásokkal kapcsolatban Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője kiemelte: a bizottságnak kilenc éve nem volt olyan pozitív prognózisa Magyarországról, mint a legutóbbi.