Miről árulkodik majd a GDP?

Az utóbbi hetek elemzései alapján komoly bizakodással várhatjuk a KSH csütörtöki adatait.

PR
2013. 11. 13. 20:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtökön napvilágra kerülő GDP-adatok a magyar gazdaság növekedését fogják visszatükrözni – vélekedett szerdán Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A gazdasági miniszter újságíróknak arról beszélt: az idén 1 százalék körül, jövőre pedig 2 százalék körül növekedhet a magyar gazdaság. Szavai szerint a harmadik negyedéves növekedési adat is ezt fogja alátámasztani. A tárcavezető derűlátását az elmúlt hetek szakvéleményei is alátámasztják, az elemzők az ősz folyamán folyamatosan javítottak az általuk várt mutatókon.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szeptemberi részletes ismertetése szerint a magyar hazai össztermék 0,5 százalékkal emelkedett az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A Barclays felzárkózó piacokra szakosodott elemzői a szeptember 5-ei adatismertetés után adott értékelésükben kiemelték azt a véleményüket, hogy a számok fokozatos kilábalási folyamatra vallanak a magyar gazdaságban. A ház közgazdászai közölték, hogy előrejelzésük 2013 egészében 0,5 százalékos, 2014-ben 1,0-1,5 százalék közötti gazdasági növekedést valószínűsít Magyarországon. Hazánk már ezekkel a számokkal a nagyobb mértékű növekedést felmutató országok közé került.

Az Európai Bizottság november 5-én közölt előrejelzést a magyar gazdaság helyzetéről. Az EB elemzésében felülmúlta a szeptemberi londoni számokat. Az EB őszi előrejelzése szerint Magyarországon idén a bruttó hazai termék (GDP) növekedése 0,7, jövőre 1,8, 2015-ben pedig 2,1 százalék lesz. Brüsszel szerint tartható a maastrichti hiánycél is. A magyar költségvetési hiány az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény számításai szerint ebben az évben a GDP 2,9, 2014-ben kereken 3, az azt követő esztendőben pedig 2,7 százaléka lesz. Az államadósság szintje 2013-ban a GDP 80,7, jövőre 79,9, 2015-ben pedig 79,4 százalékának felel majd meg a brüsszeli előrejelzés szerint.

 

A prognózis szerint a foglalkoztatottak száma ebben az évben 0,1, 2014-ben 0,8, 2015-ben pedig 0,5 százalékkal bővül, miközben a munkanélküliségi ráta ezekben az években 11, 10,4, illetve 10,1 százalékra várható. Az infláció 2013-ban 2,1, 2014-ben 2,2, 2015-ben pedig 3 százalékos lesz – jósolták Brüsszelben.

Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője az uniós várakozásokkal kapcsolatban kiemelte: a bizottságnak kilenc éve nem volt olyan pozitív prognózisa Magyarországról, mint a legutóbbi. A Központi Statisztikai Hivatal szintén november 5-én tudatta, hogy  szeptemberben 5,5 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Elemzők ezt úgy értékelték, hogy megérkezett a várt fordulat az iparban: az utolsó negyedévben további jelentős növekedésre számítanak. A TakarékBank éves átlagban 2-2,5, az ING 1,5, az Erste Bank 2 százalékos növekedést vetített előre.

A JP Morgan közgazdászai november 8-án ismertetett új prognózisukban közölték: felülvizsgált adatkövető számítási modelljük az idei harmadik negyedévre 2,7 százalékos, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített negyedévi összevetésű GDP-növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban a ház által eddig várt, ugyanígy kalkulált 1,5 százalékos negyedéves bővülés helyett. A JP Morgan londoni elemzői az idei év egészére az eddigi 0,5 százalék helyett 0,6 százalékos gazdasági növekedést jósolnak Magyarországon, 2014-re szóló GDP-növekedési előrejelzésüket pedig 1,8 százalékról 2 százalékra emelték.

A ház szakértői a növekedési prognózis javításához fűzött elemzésükben felidézik, hogy az Európai Bizottság gazdasági hangulatindexe az elmúlt hat hónapra visszatekintve „megdöbbentő mértékű”, 15 pontos javulást mutat Magyarország esetében. Ugyanezen időtáv alatt a cseh gazdaságra kimutatott uniós hangulatindex 10 ponttal, a lengyel mérőszám 6 ponttal, a román gazdaság hangulatindexe mindössze 1 ponttal emelkedett.

A cég kiemelte, hogy a magyar ipari termelés növekedésének fő hajtóereje a járműszektor, amelynek teljesítménye robusztus ütemben emelkedik.

November 12-én már arról szóltak a hírek, hogy hazánkban gyakorlatilag megszűnt az infláció, mely októberben 0,9 százalékos volt. A KSH adata szerint a fogyasztói árak az előző hónaphoz képest átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek.

Palotai Dániel, az MNB monetáris politikáért felelős ügyvezetője november 13-án arról beszélt: a magyar jegybank első növekedési hitelprogramja keretében folyósított 700 milliárd forint hitel 0,2-0,5 százalékponttal növelte a GDP-t, ehhez jön a másik keret már elfogadott mintegy 500 milliárd forintja, amelynek további 0,2-0,6 százalékpontos lehet a hatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.