A Központi Statisztikai Hivatal szerint 1,7 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Banki elemzők a kedvező folyamat további gyorsulására számítanak. A Nemzetgazdasági Minisztérium értékelése szerint a növekedést az export mellett a belső kereslet, a fogyasztás és a beruházások növekedése is támogatta.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az M1 A lényeg című műsorában elmondta, hogy az elmúlt napokban kiadott gazdasági adat azért fontos, mert azt mutatja, hogy azokban a szektorokban sikerült a magyar gazdaságnak növekedni, amelyek termelő szektorok, amelyek hosszú távon foglalkoztatni fognak, valamint az exportpiacaik bővülése várható, és képesek lesznek arra, hogy a teljesítményüket növelni tudják.
A kormányzati gazdaságpolitika logikus következményének nevezte a magyar gazdaság növekedését Orbán Viktor miniszterelnök pénteken. A kormányfő szólt a devizahitelesekről is, úgy fogalmazva: az lenne a normális, ha az igazságügyi rendszer, nem pedig a kormány próbálna igazságot szolgáltatni nekik.
A miniszterelnök közölte: a munkahelyvédelmi akcióterv, a gyed extra, a kiskeresetűek adókedvezménye és a rezsicsökkentés is már a mostani gazdasági növekedés eredményének a lefordítását jelenti a mindennapi életkörülmények nyelvére.
A Hiradó.hu-n közölt beszámoló szerint a miniszter emlékeztetett: a magyar kormány 2010-ben meghatározott gazdaságpolitikai iránya, miszerint a szolgáltatói szektor helyett a támogatásokban elsősorban a termelői szektorokra teszi a hangsúlyt, véleménye szerint „egyre inkább beérik”.
A miniszter ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: „Fenntarthatónak gondolom a folyamatot, remélem, hogy az idei trendforduló után jövőre már duplájával növekedik a költségvetés, s arra számítok, hogy az általunk megtervezett növekedéssel, inflációval fog 2014 teljesülni, tehát nem lesz szükség arra, hogy akár pró, akár kontra hozzányúljunk a 2014-es költségvetés számaihoz” – nyilatkozta.
A tervekről szólva Varga Mihály úgy fogalmazott: „erősíteni kell az adósságkezelésben”. Szerinte az elmúlt három évben sikerült elérni, hogy megtört az adósság 2002–2010 közötti drasztikus, drámai növekedése. A nemzetgazdasági miniszter szerint ugyanakkor a magyar gazdaság egyik sebezhető pontja, hogy az államnak, a vállalkozói szektornak is és a háztartásoknak is jelentős hitelállományai vannak. Ezért a következő időszak fontos gazdaságpolitikai szempontjának tartja az adósságcsapdából történő kilábalást s annak lehetővé tételét, hogy a gazdaságban megtakarítói, fogyasztói pozícióba kerüljenek.
Varga arra is kitért, hogy ha a háztartásoknál többletjövedelem keletkezik, akkor érdemes elsősorban a korábban felvett hitelt törleszteni. Másrészt fontosnak tartja a jövőről való gondoskodást, azaz a megtakarítást, harmadrészt – mint fogalmazott – „az sem ördögtől való, ha az emberek a növekvő jövedelmük egy részét a kiskereskedelemben költik el, azaz fogyasztanak”. Hozzátette: a belső fogyasztás egy gazdaságnak nagyon fontos hajtóereje tud lenni.
A nemzetgazdasági miniszter a különadókról is beszélt. Ezzel összefüggésben kiemelte: most még szükség van a különadókra, még együtt kell élni velük, de bízik benne, hogy az államháztartás strukturális állapotának stabilizálásával, a hiány csökkenésével párhuzamosan ezek szintje csökkenthetővé válik.
A politikus helyes iránynak nevezte a kormány stratégiáját, vagyis a fogyasztási típusú adók mértékének növekedését és a jövedelem típusú adók csökkentését.
Varga Mihály közölte: a magyar gazdaságpolitika független, szuverén módon hozza meg döntéseit és egyre inkább a saját lábára áll.