A termelés az év első tíz hónapjában 0,7 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index októberben 0,5 százalékkal csökkent.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor kiemelte, hogy a növekedés húzóereje a járműgyártás, az ágazatban rendkívüli a növekedés és alapvetően ez határozta meg az ipari termelés növekedését. Hozzátette: a járműgyártás több mint ötödét adja az ipari termelésnek.
Hangsúlyozta, hogy a fél százalékos visszaesés havi összevetésben nem érinti a növekvő trendet. Rámutatott, hogy 2013-ban szinte minden hónapban nőtt az ipari termelés, szeptemberben 1,8 százalékkal, s az emelkedés 2012 utolsó negyedéve óta kiegyensúlyozott.
A munkanappal kiigazított adatok szerint októberben már ötödik hónapja rendre magasabb volt az ipari termelés volumene, mint egy évvel korábban: júniusban 1,8, júliusban 3,2, augusztusban 0,8, szeptemberben pedig 3,1 százalékos éves bővülést mutattak az adatok.
Mint arról korábban beszámoltunk, Magyarország bruttó hazai terméke 2013 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a nyers adatok szerint, az előzetes GDP-adatokhoz képest is nagyobb mértékben, 1,8 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 1,6 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig 0,9 százalékkal nőtt.
Fontos kiemelni, hogy a magyar gazdaság úgy mutat fel jelentős növekedést, hogy közben a külső egyensúlyát megőrizte, sőt a folyó fizetési mérleg többlete javulást mutat az előző évhez képest. A nettó export növekedési hozzájárulása az előző negyedévi megtorpanás után új erőre kapott. A harmadik negyedévben 6 százalékkal növekedett az export volumene, meghaladva az 5,8 százalékos import volumennövekedését.
A kiskereskedelmi forgalom fél éve nem látott mértékű növekedésén túl az elmúlt időszak kiemelkedő eredményei közé tartozik a külkereskedelmi forgalom folyamatos élénkülése, a beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,7 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság – emlékeztet az NGM.