A miniszter a műsorban elmondta, hogy 2010-ben ennek a kormánynak nem volt választása, mert az ország csődben volt, így azokkal a kérdésekkel kellett foglalkozni, amelyek a gazdaságot a csőd közeli állapotból el tudják mozdítani – olvasható a Híradó.hun.
Az adóintézkedésekben a legfontosabb intézkedés az volt, hogy egykulcsos lett a progresszív adórendszer, korábban 17 és 32 százalék volt az adókulcs, most pedig egy 16 százalékos egykulcsos adórendszerünk van. „Amennyiben ez a kormány marad, szinte biztos, hogy nem fog változni az egykulcsos adórendszer” – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
A közmunkaprogrammal kapcsolatban Varga Mihály elmondta: ez fontos lépés volt a kormány részéről, mert „segély helyett jövedelmet szeretnénk adni az embereknek”. Azok az emberek, akik 5-10 évig otthon voltak, azoknak első lépés lehet, hogy először közfoglalkoztatásban kezdenek el dolgozni, majd onnan lehet a piaci szféra felé munkalehetőséget biztosítani. „Amíg a gazdaság nem teszi lehetővé, hogy mindenkinek munkalehetőséget tudjunk biztosítani, addig szükség van a közfoglalkoztatásra. Természetesen azt szeretném én is, hogy ha egy darab közfoglalkoztatott nem lenne az országban, és mindenki, aki dolgozni akar, az a piacon találna magának munkalehetőséget, de ez a helyzet még nem áll fent” – közölte a miniszter.
Varga Mihály közölte: „Elértük, hogy míg 2010-ben 3,8 millió ember dolgozott, most 4 millió 52 ezer ember dolgozik és ilyen 22 éve nem volt Magyarországon.” Hozzátette: lépésről lépésre haladunk, de „abban bízom, hogy egy-két éven belül több lesz a piaci alapon elhelyezkedő ember, mint a közfoglalkoztatott”.
A térségben a legmagasabb növekedéssel rendelkezünk, 2013 végén 2,7 százalék volt a magyar gazdaság növekedése, ez magasabb, mint a lengyeleké, szlovákoké vagy a cseheké – közölte Varga Mihály. „Négy év alatt elértük, hogy a csőd közeli helyzetből Magyarország gazdasági növekedési pályára tudott állni”, s most már az a helyzet állt elő, hogy londoni elemzők szerint a magyar gazdaság növekedési kilátásai magasabbak az idén, mint amit a kormány mond. A kormány szerint 2 százalék lesz a növekedés, a londoni elemzők 2,6 százalékot mondanak. A 28 uniós tagországból a magyar gazdaság növekedése az ötödik helyen volt – tette hozzá a politikus.
„Örököltünk egy 83 százalékos adósságszintet 2010-ben, s most elértük, hogy ez 79 százalékon van”, összességében év végére csökkenni fog – ahogy az előző három évben is csökkent – az adósságszintünk – mondta a miniszter. Hozzátette: ennél fontosabb, hogy a lakossági adósságszint is csökkent, s örömteli folyamat, hogy a devizahitelek és forinthitelek aránya is csökkent az elmúlt években, így a lakosság kevésbé van eladósodva. A devizahitelek ügyében sok lépést tettek annak érdekében, hogy valóban változzon a helyzet, Varga Mihály példaként említette a végtörlesztés bevezetését, az árfolyamgátat, illetve a Nemzeti Eszközkezelő elindítását, amivel több mint 400 ezer családnak tudtak érdemi segítséget adni.
A munkáltatók mától adhatják 5 millió forintos keretig adó- és járulékmentesen a lakás-hiteltörlesztésre, illetve vásárlásra szóló segítséget a munkavállalóknak. A lépésről Varga Mihály elmondta: két érdemi céljuk van, egyrészt segíteni a hiteleseknek, akik lakásépítésre vagy lakásvásárlásra vettek fel hitelt, másrészt azt szeretnénk elérni, ha a munkáltatók ezzel a támogatással hatást tudnának gyakorolni majd az építőiparra, illetve az ingatlanpiacra.
Öt év alatt 5 millió forintot tud egy munkaadó adni a munkavállalójának lakáscélú hitelekre, ez azt jelenti, hogy havi szinten 80 ezer forintos támogatásra van lehetőség, adómentesen. „Abban bízunk, hogy azoknál a vállalkozásoknál ahol erre anyagi lehetőség lesz, ott a munkáltató és a munkavállaló is élni fog ezzel a lehetőséggel” – hangsúlyozta a műsorban a nemzetgazdasági miniszter.