Jövő héten aláírhatják a Budapest Bank megvásárlásáról szóló szerződést a magyar kormány és a jelenlegi tulajdonos GE Capital képviselői. Legalábbis információink szerint ezt a célt tűzték ki maguk elé a tárgyaló felek. Eredetileg január 16-ig kellett volna szignálni a megegyezést. Úgy tudjuk, azért húzódik a megállapodás véglegesítése, mert ugyan a vitás pontok nagy részében sikerült már egyezségre jutni, a legproblémásabb kérdésben, a vételárban azonban keddig biztosan nem jutottak nyugvópontra a tárgyalások. Az összegről már korábban is megjelentek találgatások. A Figyelő például arról írt, hogy a piaci árnál többet, akár 700 millió dollárt (190 milliárd forint) is fizethet a pénzintézetért az állam.
További érdekesség a felvásárlással kapcsolatban, hogy a HVG arról értesült: a Budapest Bank úgynevezett tükörbankot hozott létre. A Portfólió.hu megkeresésére a pénzintézet megerősítette a hírt: „A cégbíróság a napokban bejegyezte a Budapest Bank 100 százalékos tulajdonában álló CDM Bankot.” A magyarázat szerint a bankalapításra a pénzintézet tervezett eladása miatt volt szükség, az része egy csoportszintű átszervezésnek. A GE Capital azt tervezi, hogy a Budapest Bank összes eszközét és kötelezettségvállalását áthelyezi a frissen alapított, százszázalékos tulajdonában lévő bankba. Az átalakítás azonban nem érinti a számlatulajdonosokat, akik semmit nem vesznek majd észre a tulajdonosváltásból. A Portfólió.hu elemzése szerint az új leánybank bejegyzésére minden bizonnyal adózási szempontok miatt van szükség.
Többek között azért került az érdeklődés középpontjába a Budapest Bank megvásárlása, mert a korábban az állam által már megszerzett MKB Bankkal összevonva a hazai bankrendszer második legnagyobb pénzintézete jöhetne létre. A két pénzintézet portfóliójának rendezését és esetleges összevonását követően a kormány értékesíteni szeretné őket. E bankok felvásárlásával emelkedett ötven százalék fölé a hazai kézben lévő pénzintézetek aránya.
Nyereségesek lesznek a hazai bankok?
A magyarországi pénzintézetek nyereségessége a nyugat-európai bankok szintjére emelkedik az idei évben. Az UniCredit Bank kutatása azt mutatja, 0,4 százalékra növekszik a hazai bankok eszközarányos megtérülését mutató érték (ROA). Ez komoly javulást jelent a tavalyi szinthez képest, amikor a mutató –1,8 százalékon állt, azaz komoly veszteséget jelzett. A bank elemzői szerint a mutató tavalyi alacsony értéke jól jelzi a magyarországi bankokra nehezedő terheket: a devizahiteles-elszámolás, a forintosítás és a magas bankadó hatalmas összeggel rontotta a hitelintézetek nyereségességét. Az elemzők ezzel párhuzamosan arra is felhívják a figyelmet, hogy a ROA mutató ugyan a pozitív tartományba került, de a magyarországi pénzintézetek eredménye még mindig jócskán elmarad a kelet-közép-európai régióban tapasztalt átlagtól. A listavezető Törökországban a mutató 1,8 százalékos értéke várható, de Cseh- és Lengyelországban, valamint Szlovákiában is egy százalék fölé emelkedhet.