Letelepedési kötvények: ki kell adni az offshore cégek adatait

Fény derülhet a letelepedési kötvények körül tevékenykedő offshore cégek titkaira.

Wiedemann Tamás
2017. 05. 03. 12:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pert nyert a Transparency International (TI) az Országgyűlés gazdasági bizottsága ellen, így a Bánki Erik (Fidesz) vezette testületnek ki kell adnia minden iratot azzal kapcsolatban, hogy mi alapján kaptak letelepedési kötvények jegyzésére jogosító engedélyt a többségében adóparadicsomokban bejegyzett homályos hátterű cégek. Összesen nyolc ilyen magáncég kapott engedélyt letelepedési kötvények jegyzésére (forgalmazására) a gazdasági bizottságtól, amelyek közül egy kivételével mindet olyan egzotikus offshore helyszíneken jegyezték be, mint a Kajmán-szigetek, Liechtenstein, Ciprus vagy Szingapúr.

A TI azután küldött közérdekűadat-igénylést a bizottsághoz, hogy lapunk tavaly pert vesztett a parlamenti testület ellen. Pontosabban egy cég esetében megnyertük a pert, de így is alig kaptuk meg a bizottságtól a kért adatokat. Azután sem kaptuk meg a válaszokat, miután jogerőre emelkedett a bíróság döntése, ezt követően végrehajtással fenyegetőztünk, majd büntető feljelentést tettünk a Legfőbb Ügyészségen. A rá következő napon Bánki Erik ügyvédje megküldte a jogerős bírósági ítéletben foglalt adatokat. A maradék hét pontban lapunk azért vesztett, mert az információs önrendelkezési jog és az információszabadságról szóló törvény értelmében egy éven belül csak egyszer szabad kérdezni, a Magyar Nemzet pedig – mivel titkolózott a testület – többször is kérdezett.

A TI beadványára viszont már nem vonatkozott az egyéves kérdezési határidő. A Fővárosi Törvényszék sürgősségi eljárásban tárgyalta az ügyet, egy hónap alatt három tárgyalást bonyolított le, és ma ki is hirdette az ítéletet. Az elsőfokú, nem jogerős döntés szerint a bizottságnak ki kell adnia a letelepedési magyar államkötvények forgalmazására irányuló engedélyének a megadása során figyelembe vett valamennyi, bármilyen módon vagy formában rögzített információt, illetve adatot, ide értve a forgalmazási engedély kiadását megalapozó minden írásba foglalt adatot, dokumentumot is. A bírósági tárgyaláson a Transparency Internationalt a közérdekűadat-igénylésre specializálódott Karsai ügyvédi iroda képviselte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.