Jól jár a régió a versennyel

Kifejezetten jó fejlemény lenne, ha verseny alakulna ki Ausztria és a térség országai között azon a téren, hogy hol a legjobb élni — mondta tegnap Andreas Treichl, az osztrák központú Erste hitelintézeti csoport vezetője. A bank tavaly rekorderedményt ért el, regionális piacain növelte hitelkihelyezését, miközben a javuló gazdasági adatok nyomán jelentősen csökkentek kockázati költségei.

Rácz Gergő (Bécs)
2019. 03. 01. 9:45
Erste Group Bank Chief Executive Treichl addresses a news conference in Vienna
Andreas Treichl: A Budapest Bank tulajdonosváltása miatt nem változtat üzletpolitikáján a pénzintézet Fotó: REUTERS/Heinz-Peter Bader
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A közép-európai térség háztartásainak összesített pénzügyi vagyona immár közelíti Ausztria szintjét, miközben a régió országainak összesített GDP-je nominálisan már meghaladja Spanyolországét. Az Erste Bank ezekben az országokban aktív elsősorban, a cég az idén is a tavalyihoz hasonló vagy annál jobb eredményt vár – mondta tegnap Andreas Treichl, a cég vezetője a bécsi éves eredménybeszámolón.

Az osztrák bankcsoport vezetőjét megkérdeztük a magyarországi versenyképességi elképzelésekről, amelyek célja az, hogy 2030-ra gazdasági téren beérjük Ausztriát. – Ha Magyarországot az teszi boldoggá, hogy az egy főre jutó GDP terén megelőzi Ausztriát, annak én is örülök – mondta Andreas Treichl. – Az lenne a legjobb, ha mindannyian versenybe kezdenénk, és Ausztria, Szlovákia, valamint Csehország is arra törekedne, hogy a fiatalok életkörülményei náluk legyen a legjobb. A verseny maga lehetővé tenné, hogy elkezdjünk álmodozni, az, hogy ki lenne a nyertes 2030-ra, mellékes – tette hozzá.

Andreas Treichl: A Budapest Bank tulajdonosváltása miatt nem változtat üzletpolitikáján a pénzintézet
Fotó: REUTERS/Heinz-Peter Bader

Lapunk kérdésére a magyarországi bankpiac várható átalakulásáról ­Terichl elmondta, hogy a Budapest Bank közelgő tulajdonosváltása nem készteti arra az Erstét, hogy változtasson a magyar piacon követett üzletpolitikáján. – Kifejezetten elégedett vagyok a magyar stratégiánkkal, ha egy bankvásárlás miatt változtatnunk kellene, az azt jelentené, hogy valamit rosszul csinálunk – közölte. Magáról a Budapest Bank esetleges megvásárlásról annyit mondott: ennek az lenne az előfeltétele, hogy megkeressék az Erstét mint kívánatos vevőjelöltet. Ebben az esetben elképzelhető az érdeklődés az üzlet iránt, de önmagában a kérdés nem foglalkoztatja a társaságot.

Tegnap kiderült, hogy a csoport 1,8 milliárd eurós rekorderedményt ért el 2018-ban, ez a megelőző évit egyharmadával haladta meg. A nem teljesítő hitelek aránya tovább csökkent, Magyarországon egy év alatt 5,5-ről 3,7 százalékra esett a nem teljesítő hitelek aránya. A nettó kamatbevétel csoportszinten 5,3 százalékkal, a nettó jutalékbevétel pedig 3,1 százalékkal bővült. A majdhogynem változatlan költségszint is hozzájárult a működési eredmény közel 9 százalékos növekedéséhez.

Az Erste számai is alátámasztják a magyar bankpiac lemaradását a régió­ban. Noha a fogyasztói hitelek értéke 3,6-ról 4 milliárd euróra nőtt 2018-ban, ez elmarad a térségi versenytársainktól. Összevetésként Csehországban 27, de Szlovákiában is 13 milliárd euróra emelkedett a hitelállomány. A betétek terén is kedvezőbb számok születtek a szomszédos országokban, a hazai 5,4 milliárd euróval szemben Szlovákiában 13,7, Csehországban pedig 37,1 mil­liárd euróra emelkedett a betétállomány.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.