A kiemelt területek több forrással gazdálkodhatnak
A 2020-as költségvetés a családok támogatása mellett az eddig elért gazdasági eredmények megvédéséről és a folytatódó adócsökkentésekről is szól – mondta a pénzügyminiszter tegnap az Országgyűlésben.
Az ideihez képest minden kiemelt terület több forrással gazdálkodhat jövőre. Ezek között említette Varga Mihály a családok támogatása mellett az oktatást, az egészségügyet, a nyugdíjakat, az államháztartásban dolgozók bérét, valamint a védelmi és rendvédelmi kiadásokat. A családvédelmi akcióterv mellett a családokat segítő intézkedések között említette a 15 százalékos személyi jövedelemadót és a családi adórendszert, az otthonápolási díjak emelését, az ingyenes tankönyvellátást, az emelkedő hallgatói normatívát és az otthonteremtési program folytatását.
A gazdaságvédelmi akcióterv alapján a szociális hozzájárulási adó július 1-jei csökkentésével idén 144 milliárd forint, 2020-ban pedig további 156 milliárd forint marad a vállalkozásoknál beruházásra, fejlesztésre, béremelésre. Mérséklődik a kisvállalati adó, megszűnik az egyszerűsített vállalkozói adó, a százmillió forint éves árbevétel feletti vállalkozásoknak jövőre már nem kell adóelőleg-feltöltési kötelezettséget teljesíteniük, felfüggesztik a reklámadót, a kereskedelmi szálláshelyek kedvezményes áfakulcs szerint adóznak.
A gazdaságvédelmi akcióterv célja, hogy megvédje a magyar gazdaság eddigi eredményeit. Ez a külső környezet lanyhulása mellett hosszú távon biztosítja az Európai Unió átlagát két százalékponttal meghaladó, a következő évben is négy százalék körüli gazdasági növekedés fenntartását. A szakminiszter közölte azt is, a 2020-as költségvetés nullszaldós működési költségvetés, vagyis a közszolgáltatások költségét az állam továbbra is a működési bevételeiből finanszírozza.
A kormányzat most is „a kétszerkettő logikájával” nyújtja be a költségvetés tervezetét: csökkenteni akarják az adókat, az államadósságot, növelni a béreket, a beruházásokat, a munkahelyek számát és teljes foglalkoztatottságra törekszenek – mondta Varga Mihály. Hozzátette: a nyugdíjbiztosítási alap költségvetése egyensúlyban van, ennek fenntartása a költségvetésnek nem jelent pluszterhet. Az Egészségbiztosítási Alapnál is a bevételek és a kiadások egyensúlyával számolnak – közölte. Kiemelte: a kormány továbbra is erőteljesen fellép az Európát fenyegető bevándorlás, az azzal járó terrorveszély, illetve a közbiztonságot érintő hátrányos következmények ellen. (MN)