Megduplázódott a Kínából az Európai Unióba irányuló áruforgalom 2006 óta, az Eurostat adatai szerint tavaly csaknem négyezer milliárd euró értékben érkezett távol-keleti áru térségünkbe. Bár a forgalom több mint 90 százaléka tengeri úton érkezik, a vasúti kapcsolat is komoly fejlődést mutat: tíz évvel ezelőtt még több mint harminc nap alatt érkezett meg egy szerelvény Kínából, tavaly ez már csak 13-14 napot vett igénybe, és a cél a tíz napnál rövidebb út.
– A szállítási időnek nagy szerepe van, hiszen a Sanghaj és Európa északi kikötői közötti útvonalat 33 nap alatt teszik meg a hatalmas kapacitású hajók. Rövidíti a tengeri utat, ha a Szuezi-csatornán haladnak át, azonban ehhez kisebb járművekre van szükség. A Földközi-tengeren az Athén melletti Pireusz kikötője stratégiai fontosságú, mert a konténerek innen gyorsabban jutnak el a kontinens belsejébe, mintha körbehajóznának Hamburgig, Rotterdamig. A jelenlegi gyakorlat szerint Pireuszban kisebb hajókra rakják át az árut, amely aztán Koperben, Triesztben, Fiumében ér partot – mondta a Magyar Nemzetnek Körös Norbert, a Rail Cargo Hungaria (RCH) vezérigazgatója.

Fotó: Reuters
A kínai Cosco szállítmányozási cég hosszú távra kibérelte a pireuszi mélytengeri kikötőt, amely a fejlesztések után már évi 3-4 millió konténeres kapacitással bír. Itt született meg a kínai szállítmányozók ötlete, hogy kialakítanának egy vasúti csatornát Macedónián és Szerbián keresztül Budapestre, amelyen a szállítás 2–3 napig tartana, és így akár egy hetet is lehetne nyerni ezzel az útvonallal. A leghosszabb szerbiai szakasz már épül Újvidék (Novi Sad) és Belgrád között. A Nisig terjedő részen orosz támogatással már évek óta dolgoznak.
– Magyarországon a megfelelő kapacitások megteremtésére még egy vágányt kell építeni Budapest és Kelebia között – vélekedett Körös Norbert. Mint a piacvezető magyar vasúti árufuvarozó társaság vezérigazgatója rámutatott, a Budapest–Belgrád szakasz az útvonal legfontosabb része Magyarország számára, és a vasúti fuvarozóknak az a törekvésük, hogy ez a vasúti folyosó európai árufuvarozási korridor lehessen majd a ma még nem uniós tagországok – Szerbia és Macedónia – bekapcsolásával. A fővonal nemcsak a kínai tranzit szempontjából fontos, hanem az érintett országok gazdasági növekedését is jelentősen befolyásolja – fejtette ki Körös Norbert. Ezek az országok – beleértve Bulgáriát is – még előtte állnak a V4-országokban jelenleg zajló növekedésnek. Ha megindul a fellendülés a Balkánon, az komoly üzleti lehetőséget jelent a magyar cégeknek is, ehhez fontos a jó közlekedési infrastruktúra – mondta a vezérigazgató.