A jövő héten vizsgálja Magyarország államadós-besorolását a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő eddig nem jelezte, hogy az új koronavírus okozta világjárvány gazdasági hatásai miatt módosítaná az egyes államadósok felülvizsgálatának idei menetét.
A cég 2020-ra összeállított menetrendjében Magyarország először március 27-én, jövő pénteken kerül sorra.
A Moody's a magyar szuverén osztályzat második idei felülvizsgálatát szeptember 25-ére tűzte ki.
A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő az idén összesen hat – egyenként két-két – időpontot jelölt ki a magyar államadós-besorolások vizsgálatára, a kialakult gyakorlatnak megfelelően, más európai uniós szuverén adósok osztályzati felülvizsgálataihoz hasonlóan minden esetben pénteki napokra.
A cégek rendszerint a felülvizsgálat napjának éjjelén, Londonban jelentik be döntésüket.
A másik két nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings már elvégezte a magyar adósbesorolások idei első felülvizsgálatát, mindketten február 14-én.
Az S&P aznap felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek befektetési ajánlású, BBB/A-2 szintű besorolásának kilátását, mindenekelőtt a magyar gazdaság váratlanul erőteljes növekedési teljesítményével indokolva a lépést.
A Fitch Ratings ugyanaznap változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország szintén BBB fokozatú államadós-besorolását.
A Standard & Poor's a magyar osztályzati kilátás februári javításához fűzött elemzésében még azt jósolta, hogy ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet.
Az új koronavírus okozta járvány azóta globálissá vált sokkja miatt azonban a nagy londoni elemzőházak folyamatosan és drasztikusan rontják globális és regionális növekedési előrejelzéseiket.
Egyes londoni elemzői várakozások szerint ugyanakkor a magyar gazdaság éves recesszió nélkül átvészelheti a járványos időszakot.