A pénteki nap a jövő évi költségvetésről szólt az Országgyűlésben, a képviselők ugyanakkor több közteherviselési kérdésről is döntöttek. – Ezek között számos lényeges pont szerepel, a vállalkozások és a magánszemélyek meglehetősen nagy csoportját érintik a változtatások – mondta lapunknak a pénzügyminiszter helyettese. Tállai András államtitkár elsőként arról beszélt, hogy több ponton csökkentek a vállalkozások adminisztrációs terhei. – Megszabadítottuk a hazai gazdasági szereplőket az egyik legbonyolultabb feladatuktól, a feltöltési kötelezettségtől. Tavaly már nem kellett feltölteni a társasági adót, idén pedig – a tegnap elfogadott módosítás nyomán – a helyi iparűzési adóban is megszűnik a kötelezettség. Így a cégek öt hónappal tovább gazdálkodhatnak 80-85 milliárd forinttal, és decemberben elegendő lesz csupán az ügyfelek kiszolgálására koncentrálniuk – fogalmazott a miniszterhelyettes.
Tállai András a lényeges könnyebbségek között említette meg azt is, hogy az egyéni vállalkozók a fejlesztési tartalék összegét az eddigi ötven százalék helyett a nyereség teljes összegéig leírhatják. – Emellett nagyjából 150 ezer vállalkozásnak hoz jelentős adminisztrációs tehercsökkentést, hogy jövőre az elektronikus közúti áruforgalmat ellenőrző rendszerben, az úgynevezett ekáerben már csak a kockázatos termékek szállítása esetén kell bejelentést tenni.

Fotó: 123RF
Még többeket érinthet a kisadózó vállalkozások tételes adója, vagyis a kata szabályainak módosítása. – A munkavállalók és a jogkövető vállalkozások érdekében változtattunk a szabályozáson. A rendelkezések a munkahelyek megvédését és újabbak létrejöttét is segítik, hiszen jelenleg a tisztességes szereplők nem képesek felvenni a versenyt azokkal a nagyobb cégekkel, amelyek munkajogviszony helyett katásként foglalkoztatják dolgozóikat – mondta a miniszterhelyettes. Az újítás lényege, hogy extra, negyvenszázalékos adót kell fizetni, ha a katás vállalkozó egy üzletfelének hárommillió forintnál nagyobb összeget számláz ki egy évben. A terhet a kifizetőnek, vagyis nem a kisadózónak kell lerónia. – A módosítás nyomán negyvenmilliárdos pluszbevétel érkezhet jövőre, a tisztességesen működő vállalkozások ugyanakkor még többet nyerhetnek – mondta az államtitkár, majd hozzátette: az új szabályok alkalmazására minden érintettnek lesz ideje felkészülni, a módosítás ugyanis csak fél év múlva, 2021. január 1-jén lép hatályba.