Új szabvánnyal kordában tartható az építési hulladék

Új magyar építőanyag-azonosítási szabványt és az erre épülő digitális tereplogisztikai rendszert alakítanak ki ágazati szereplők az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének támogatásával. A szisztéma a gyártástól az építkezések befejezéséig lehetővé teszi a költségcsökkentést, figyelembe véve a teljes értéklánc – gyártók, kereskedők, fuvarozók, generálkivitelezők, alvállalkozók, fejlesztők – igényeit. A vállalatok jobb tereplogisztikával, kiszámíthatóbb anyaggazdálkodással, a pazarlás mérséklésével egyrészt kevesebb hulladékot termelhetnek, másfelől pedig kiadásaikat is visszafoghatják.

Magyar Nemzet
2020. 07. 11. 9:24
A legtöbb kivitelező hamar alkalmazkodott a járványhelyzethez Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az építkezésen használt nyersanyagok egy tipikus építési projekt költségeinek hatvan százalékát teszik ki. Ahhoz képest, hogy az építőipar az egyik legnagyobb ágazat, meglepő módon logisztikája legtöbbször jelenleg is papír alapon történik, valós idejű adatok használata nélkül. Ez szorosan összefügg azzal is – írta a fejlesztést végző BauApp –, hogy miért

az építőipar az egyik legnagyobb hulladéktermelő ágazat.

A probléma alapja az anyagok nem megfelelő címkézése, a standardizált QR-kód használatának hiánya, így a kivitelezők sokszor nehézkesen tudják digitálisan azonosítani az építkezésre beérkező építőanyagokat. Az építkezéseken ma nincsen működőképes raktárrendszer, szállítólevél-adminisztráció, rendelésalkalmazás, anyagveszteség-követés, sem pedig hulladékgazdálkodási rendszer. A kivitelezőknek nem áll rendelkezésre naprakész készletnyilvántartás, nem tudják, hogy adott anyagokból mennyi van pontosan a telepen. Ezért gyakori a túlrendelés, a pazarlás, vagy éppen a hiány, ami miatt leáll az építkezés.

Az új anyagazonosítás-standard a magyar piacon forgalmazott építőanyagok egységes kódolási rendszerét, termékjelölését és annak központi adminisztrációját biztosítja. Ehhez széles körű konzultációt indított a BauApp a gyártókkal, kereskedőkkel, fuvarozókkal és a generálkivitelezőkkel, hiszen az új standardnak az építőipar teljes egészében használhatónak kell lennie.

– Fontos az anyagok időben és mennyiségben rendelkezésre állásának összhangja, a valamennyi szereplő által közösen használt logika mentén az építkezés előrehaladtával követhető az anyagszükséglet. Ezen túl szervezési hatékonyságot, raktározási optimalizálást tesz lehetővé, valamint a szelektív hulladékgyűjtést és az elszállítási ritmus megtervezését is segíti – mondta a megoldásról Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke. Dálnoki Ádám, a BauApp igazgatója kifejtette, hogy az új standarddal minden építkezésen könnyen vezethető a raktárnyilvántartás úgy, hogy követhetők a beérkező és az alvállalkozóknak kiadott mennyiségek. Kezelni lehet a szállítóleveleket, a rendeléseket és számos más folyamatot, amivel megtakarítás érhető el minden szereplő számára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.