Komoly bírálatot kapott a tengerentúlról az európai zöldmegállapodásban (European Green Deal) 2030-ig meghatározott Termőföldtől az asztalig (Farm to fork) stratégia, amelyet Frans Timmermans, az Európai Bizottság baloldali, zöldcélokért felelős alelnöke a tagállamokra nézve is kötelezővé tenne.
Timmermans zöldcéljainak hatásait nem vizsgálta Brüsszel
Az Európai Bizottság javaslata kötelezővé tenné, hogy az Európai Unió 2030-ig
a jelenlegi szint felére csökkentse a növényvédő szerek és az antibiotikumok alkalmazását, húsz százalékkal mérsékelje a műtrágya használatát és tíz százalékkal csökkentse a mezőgazdasági termőterületek méretét.
Frans Timmermans, korábban azzal fenyegette a tagállamokat, hogy amennyiben nem fogadják el a szigorú zöldcélok érdekében tett brüsszeli javaslatot, akkor a bizottság bojkottálja az új közös agrárpolitika (KAP) elfogadását.

Fotó: Mirkó István
Brüsszel azt a tervezetet bojkottálná, amelyet már jóváhagyott a tagállami minisztereket tömörítő Mezőgazdasági és Halászati Tanács, valamint az Európai Parlament is.
Az Európai Bizottság ráadásul mindeddig nem készített hatástanulmányt a 2030-ig szóló tervekről.
Ezt a hiányosságot pótolta az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) friss, átfogó tanulmányában.
Önmagának ártana a legtöbbet az Európai Unió
Brüsszel terveit háromféle megközelítésből vizsgálták a szakértők. Az első forgatókönyv szerint csak az unió alkalmazná a szigort, a második szerint a kereskedelmi partnerek jelentős része átvenné a stratégiát, a harmadik esetben pedig a legnagyobb termelő országok globálisan alkalmazkodnának az uniós szigorhoz.
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint ugyanakkor az EU gyakorlatát nem követnék más államok. Az USDA arra a következtetésre jutott, hogy mindhárom forgatókönyv
jelentősen visszavetné a globális GDP-t, érdemi alapanyag- és élelmiszerár-emelkedést okozna, emellett visszaesne az európai gazdálkodók versenyképessége.
Mivel az EU jelentős szerepet tölt be a világ élelmiszer-ellátásában, ezért a Timmermans nevéhez köthető stratégia tovább korlátozná a legszegényebbek hozzáférését az élelemhez úgy, hogy a Föld népessége tovább nő.
Az amerikai kormányzati dokumentum arra a következtetésre jutott, hogy Brüsszel tervei csak akkor nem okoznának jelentős, globális károkat, ha a kutatás-fejlesztés és az innováció új fejlesztésekkel ellensúlyozná a korlátozást, ám az USDA erre kevés esélyt lát mind az eddigi tapasztalatok, mind az erre a célra rendelkezésre álló pénzügyi lehetőségek miatt.