Az érkezési tojás termelői átadási árának emelésére kényszerülnek a Baromfi Termék Tanácsba (BTT) tömörült tojástermelő vállalkozások.
Orbán Viktor: komoly pénz áll a házhoz
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
Az érkezési tojás termelői átadási árának emelésére kényszerülnek a Baromfi Termék Tanácsba (BTT) tömörült tojástermelő vállalkozások.
Ennek oka, hogy a gazdák költségei jelentősen megugrottak a takarmányárak rendkívüli mértékű, elmúlt hónapokban tapasztalt emelkedése és a várható további drágulás miatt
– közölte a BTT.
A terméktanács az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adataira hivatkozva jelezte: a gabonafélék 25-30 százalékkal drágultak az elmúlt fél évben. A takarmánykukorica ára január második hetében már meghaladta a tonnánkénti hatvanezer forintot, de hasonló folyamatok érzékelhetők a késztakarmányárakban is.
Az előrejelzések szerint ráadásul az áremelkedés a következő időszakban is folytatódik, így a késztakarmányoknál az első fél év végéig további tízszázalékos drágulás várható.
A látványos előállítási költségnövekedéssel szemben a termelői árak jóval kisebb mértékben, mindössze öt-hat százalékkal nőttek az elmúlt időszakban.
A gazdák számításai szerint csak az elmúlt egy hónap takarmányköltség-emelkedése darabonként mintegy háromforintos önköltség-növekedést jelent.
A BTT arra figyelmeztetett: a tojótyúktartóknak ezért mindenképp tovább kell hárítaniuk a költségnövekedést, ellenkező esetben drasztikus állománycsökkenés elé nézhet az ágazat.
– Az átadási árak emelésével nem biztos, hogy a fogyasztói árak is emelkednek. A kiskereskedelmi forgalomban értékesített tojás árát a boltok határozzák meg, vállalkozásonként egyedi döntés alapján – hangsúlyozta megkeresésünkre Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára elmondta: a termelőknek a tervezett áremelést a kereskedelem szereplőivel, a beszállítókkal is el kell fogadtatniuk.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az átadásiár-emelést a kereskedelem csak indokolt esetben fogadja el.
Az üzleteknek alapvetően nem érdekük, hogy a fogyasztói árakban is megjelenjen a többletköltség, mivel bármekkora mértékű drágulásról is legyen szó, az a fogyasztás csökkenésének kockázatával járhat. A fogyasztók árérzékenységét ráadásul a járványhelyzet is tovább erősíti.
Ha a kiskereskedelmi szereplők úgy döntenek, hogy a vevői árban érvényesítik az emelkedő termelői árakat, az sem jelenti feltétlenül jelenti azt, hogy az összes tojás drágul.
Az áremelkedés megjelenhet akár csak bizonyos méretű tojásoknál, akár más termékeknél
– tette hozzá Vámos György.
Az egyre drágább takarmány oka az elmúlt hónapokban jelentősen megemelkedő alapanyagár.
A gabonaárakat a tőzsdei, világpiaci folyamatok befolyásolják, a világszerte tapasztalható áremelkedést így a hazai gazdálkodóknak is viselniük kell. Várhatóan ezért nemcsak a tojástermelők, de az állattartók jelentős része – ha erre egyáltalán lehetősége van – rákényszerül az áremelésre, még ha ez nem is áll érdekében egyik szereplőnek sem.
Bizonyos területeken, például a sertéságazatban az egyébként is alacsony átadási árak emelését az uniós piaci folyamatok sem teszik lehetővé.
Ezért sok állattartónak az egyébként sem jövedelmező önköltségi ár körüli értékesítési lehetőségek és a kereslet visszaesése mellett további jövedelemcsökkenést okoz a gabonaárak, így a takarmányozási költségek további várható növekedése.
A nehéz helyzetbe került gazdálkodók az államtól számíthatnak a fennmaradásukhoz szükséges támogatásokra.
Zöld utat adott Brüsszel a további állami segítségnyújtáshoz
Bővítette és 2021 végéig meghosszabbította az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes szabályokat az Európai Bizottság. Az átmeneti szabályozás célja, hogy a koronavírus-járvány okozta nehézségekkel küzdő gazdasági szereplőket a nemzeti kormányok állami támogatásokkal segítsék. Az intézkedés a mezőgazdasági támogatásokat is érinti. Brüsszel az eredeti, július 30-i határidő év végéig szóló meghosszabbítása mellett megemelte a támogatások felső összeghatárát is annak érdekében, hogy az elhúzódó korlátozások gazdaságokra gyakorolt hatása csökkenthető legyen. Emellett a bizottság jóváhagyta, hogy 2022 végéig a tagállamok egyes visszafizetendő eszközöket közvetlen támogatásokká alakítsanak.
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
Kiemelt befektetői érdeklődés mutatkozott az MBH Bank újabb nemzetközi kötvénye iránt.
Ukrajna 41 millió hektár mezőgazdasági területtel rendelkezik, ahol hatalmas élelmiszeripari üzemeket működtetnek, ezáltal gyakorlatilag romba döntenék az európai agrárélelmiszer-gazdaságot − mutatott rá Jakab István.
Az árfigyelő hatékony eszköz az infáció letörésére.
Megvert egy buszsofőrt ez a férfi, keresi a rendőrség - fotó
Rapid délelőtti friss – Újabb hangfelvétel Magyar Péterről itthon, közben érdektelenségbe fulladt vita az EP-ben Magyarországról + videó
Most adták ki a riasztást: pokoli, ami ezekre a vármegyékre perceken belül lecsap
Főispán: Karácsony Gergely félretájékoztatja a budapestieket (VIDEÓ)
Majka 190 millióért mindjárt tudta milyen dalt kell írni
Halálos áldozatokat követelt a Bosch-gyárban történt gázrobbanás
Hatalmas a kormány mögötti támogatottság
A Bajnokok Ligája-meccs után Kovács István bírót szidják
Sokmilliós korrupció miatt került rács mögé egy jól ismert ügyvéd
Egy tahó matekzseni a pozsonyi elnöki palotában + videó
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
Kiemelt befektetői érdeklődés mutatkozott az MBH Bank újabb nemzetközi kötvénye iránt.
Ukrajna 41 millió hektár mezőgazdasági területtel rendelkezik, ahol hatalmas élelmiszeripari üzemeket működtetnek, ezáltal gyakorlatilag romba döntenék az európai agrárélelmiszer-gazdaságot − mutatott rá Jakab István.
Az árfigyelő hatékony eszköz az infáció letörésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.