Túléltük, együtt vagyunk, áll a házunk – röviden így szoktam válaszolni az építkezésünket firtató baráti érdeklődésekre. Néha úgy érzem, nem is kell ezt túlragozni (megteszem ezt amúgy is ebben a cikksorozatban), a lényeg pedig tényleg leírható ebben a három kijelentésben.
Mert ha közelebbről megnézzük (és akkor itt és most választ adok sok olyan érdeklődőnek, akinek ezt szóban nem tettem meg), más tényleg nem számít – e szempontok viszont mindennél többet jelentenek. Ezeken a hasábokon is sokszor leírtam, leírom most is:
egy építkezés embert (házasságot) próbáló feladat.
És míg ezt sokáig a magunk erősítésére is ismételgettem, kifelé is fontos üzenetnek szántam. Mert komolyan gondolom azt, hogy nem mindenkinek való és nem minden áron kell „erőltetni” egy építkezést – és most korántsem a pénzről beszélek.
Alapvetően kétféle megközelítéssel lehet találkozni. Az egyik valami könnyed, rutinszerű folyamatként írja le az egészet, mintha a hétvégi nagybevásárlást végeznénk: ez kell, az kell, aztán mindent berakunk a bevásárlókocsiba, kifizetjük, kimegyünk a boltból és hazamegyünk. A másik oldalt pedig azok a horrortörténetek jelentik, amelyek bedőlő építkezésekről, milliókkal lelépő „vállalkozókról”, összetört egzisztenciákról szólnak. Sajnos nem kevés ilyen van, és aki túlságosan elmélyed ezekben vagy a környezetében látott erre példát, nyilván sosem fog belevágni.
Ahogy e sorozat elején írtam, ezeket a feljegyzéseket sem csak az építkezés szépségeinek bemutatására szántam. Hiszen vannak buktatók is szép számmal – ezekkel magunk is szembesültünk sok esetben. Mi magunk is átéltük azt, hogy ha újrakezdenénk, ezt és azt egészen máshogy csinálnánk. Hogy „másodjára” nem így állnánk ehhez vagy ahhoz, jobban tudnánk, hogy az adott fázisban mire kell jobban figyelni. Nyilván ezekből a tapasztalatokból alakult ki az a mondás, hogy az ember az első házát az ellenségének, a másodikat a barátjának építi, s csak a harmadikat magának.
Valószínűleg ez az érzés a legalaposabb felkészültséggel és hozzáértéssel sem kerülhető el, egyszerűen azért, mert
nem rutinbevásárlásról van szó.