Májusban öt százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez szokatlanul magas:
A német Zöldek teljes valóságtagadásban vannak
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Májusban öt százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez szokatlanul magas:
ilyen utoljára 2008-ban esett meg, amikor az olajárak rendkívül gyors emelkedése jelent meg az adatban.
Az energia- és élelmiszerárak figyelmen kívül hagyásával számított maginfláció 3,8 százalék volt, ami már majdnem harmincéves csúcs, ugyanis ez utoljára 1992-ben fordult elő.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed úgy reagált, hogy a folyamat véleményük szerint átmeneti, nem kell miatta nyugtalankodni. Ami különösen meglepő, hogy egyelőre nem is módosítanak jelenlegi monetáris politikájukon, ami erős válságra, deflációra, vagyis negatív inflációra van méretezve. Véleményük szerint a mostani magas áremelkedés egyrészt a hirtelen meginduló fogyasztásnak és az ezzel lépést tartani nem tudó, a szállítási láncok akadozása miatti szűkös kínálatnak, valamint a tavalyi alacsony bázisnak köszönhető, amit ugyancsak a járvány okozott.
A Fed jövő héten tart kamatdöntő ülést, a piaci résztvevők döntő jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy ott, ha most várhatóan nem is történik még szigorítási lépés, mi lesz a jegybank kommunikációja: mikorra vagy mennyire tartós inflációs folyamatok esetére valószínűsítik az eszközvásárlási program leépítését, esetleg a kamatemelést. Az eszközvásárlási program összege jelenleg havi 120 milliárd dollár, és ez így van tavaly nyár óta, miközben a járvány az oltási programnak köszönhetően az Egyesült Államokban is lényegében lecsengett, a gazdaság újraindult, ráadásul a hatalmas országban a légi forgalom sem állt le a járvány ideje alatt, hisz az nem elsősorban a külföldi turizmustól, hanem az amerikaiak belföldi utazásaitól függ, amiben gyakorlatilag semmilyen korlátozás nem volt a járvány idején.
Vezető közgazdászok most azt várják, hogy a Fed csak augusztusban fogja jelezni a kötvényvásárlási program fokozatos leépítését, és ezt csak pár hónappal később kezdi meg ténylegesen, a kamatemelés pedig csak a program kivezetését követően kerül szóba. Ez a forgatókönyv azonban arra a feltételezésre épül, hogy a gazdasági újranyitás miatt megugrott infláció magától is mérséklődik a következő hónapokban. Ha azonban nem így lenne, előfordulhat, hogy a Fed
lépéskényszerbe kerül, és a tervezettnél gyorsabban, váratlanul kell szigorítania.
Ez a gazdasági kilábalást vélhetően nem lassítaná, hisz nem arról van szó, hogy a magas kamatok korszaka következne, hanem csak a rendkívüli, a válságkezelésre tervezett monetáris politika szűnne meg.
Egy ilyen forgatókönyv azonban a tőkepiacokon hirtelen hatással járhatna, hisz különböző befektetési termékek, mint például a részvények és a kriptodevizák elsősorban a Fed bőkezű pénzkibocsátásának köszönhetően drágultak nagy ütemben az előző hónapokban. Ha ez hirtelen maradna abba, vagyis a piacokat éltető többletpénz hirtelen elapad, könnyen előfordulhat, hogy heves visszaesés következik be. Ez egyébként a nehezen meghatározható értékű kriptodevizáknál pár hete már amúgy is zajlik, de sokkal nagyobb jelentősége lenne, ha a vállalatok tényleges értékét jelző tőzsdei árfolyamok kezdenének hirtelen zuhanni. A befektetőknek mindenesetre nem árt felkészülniük erre az eshetőségre, és óvatosságot tanúsítani, esetleg fedezékbe vonulni, amíg kiderül, valóban átmenetinek tekinthető-e a magas infláció.
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Szijjártó Péter: az energiaellátás biztonsága a nemzetbiztonság része.
Forradalmi változtatások jönnek az ügyintézés területén.
Digitális forradalom zajlik, amely szépen, lassan, csendben szövi át a mindennapjainkat.
Orbán Viktor: Véget ért a nyugati liberális progresszív dominancia!
K...rva nagy következmények
Most kaptuk: felcsaptak a lángok egy magyarországi bevásárlóközpontnál, most mentenek
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Dancing with the Stars: Nemcsak Andrei Mangra keveredett botrányba, őket zárták ki a műsorból
Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Történelmi BL-győzelmet aratott a Pick Szeged a Kielce otthonában
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Szijjártó Péter: az energiaellátás biztonsága a nemzetbiztonság része.
Forradalmi változtatások jönnek az ügyintézés területén.
Digitális forradalom zajlik, amely szépen, lassan, csendben szövi át a mindennapjainkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.