Bárhogyan is alakul meg az új német kormány, olyan égető problémákra kell megoldást találnia, mint a mesterségesen alacsonyan tartott munkabérek, a járulékokat nem vagy alig fizető rétegek és a fenntarthatatlan nyugdíjrendszer. Elemzésünkből kiderül: Angela Merkel kancellár 16 éves országvezetése után nincs a legjobb helyzetben Európa legnagyobb gazdasága.
Alacsonyan tartott munkabérek
Sajnos a mérleg sem a gazdaságot, sem a politikai helyzetet tekintve nem túl pozitív. Németország gazdasága jelenleg egy imbolygó óriáshoz hasonlít, amely bármelyik pillanatban hasra eshet. Meglepő lehet, de Németország valójában olcsó munkaerős ország. A szociáldemokrata Gerhard Schröder alatt bevezetett Agenda 2010 gazdaságátalakítási program eredményeképpen több millió alacsony bérezésű munkahelyet teremtettek, például az úgynevezett négyszáz eurós (később 450 eurós) munkahelyek formájában. Ennek a havi legfeljebb negyven órát kitevő foglalkoztatásnak az a lényege, hogy a munkavállalót alig terheli járulék (csak 16,20 euró), a munkáltatót pedig 141,53 euró, vagyis egy ilyen alkalmazott fizetése összesen 607,73 euró bruttót jelent. Egy munkavállaló több ilyen munkahelyen is dolgozhat. A reform következtében létrejött több millió ilyen olcsó munkahely ugyan kipucolta a munkanélküli statisztikát, de óriási szociális problémákat helyezett át a jövőbe.
Ezeknek a munkavállalóknak ugyanis nem lesz szinte semmilyen nyugdíja sem, ami hatalmas társadalmi feszültséget fog okozni.
Ezért már több szociálpolitikus is azt követeli, hogy szüntessék meg a teljes társadalombiztosítási járulékok nélküli foglalkoztatás lehetőségét Németországban, és térjenek vissza a korábbi rendszerre, amelyben minden munkabérként kifizetett eurót társadalombiztosítási járulékkal is terheltek.
A munkáltatóknak ez persze nagyon nem tetszik, hiszen nekik az olcsó munkaerő a fontos, és erős lobbitevékenységgel keményen kampányolnak is a modell fenntartásáért.
A törvényes minimális órabér Németországban 2021. július 1. óta 9,60 euró, 2022. január 1-től ez 9,82 euróra, majd 2022. július 1-től 10,45 euróra emelkedik. Az SPD választási kampányfogásként 12 eurós minimálbért ígér, ami persze rengeteg kisvállalatnak, kézművesnek, kereskedőnek hirtelen nagyon nagy terhet jelentene. Nem kizárt, hogy ez a béremelés a munkanélküliség növekedését vonná maga után, ami pedig nem lehet a szociáldemokraták célja. Ha nyernek, akkor a későbbi koalíciós partnerüktől függ, hogy megmenti-e őket az ígéretük beváltásától.