Rendkívül nehéz időszak várhat a hazai agrárium szereplőire is az egész Európát sokkoló, példátlan energiaár-emelkedés miatt. A gazdák önköltségének emelkedése a mezőgazdaság szinte minden területén borítékolható. A rövid idő alatt közel húszszázalékos energiaköltség-többlet immár komoly veszélyt jelenthet a hazai növény- és állattartók működésére is.
Az előállítási költségek területenként eltérő mértékben emelkednek ugyan, de a közvetett hatások minden gazdát elérnek. A globális problémák miatt világszerte tovább emelkedik az élelmiszerek ára.
Az állattartókat sújthatja legjobban az energiaár-válság. Ennek oka, hogy az állati termékpályán egy éven belül már a második árrobbanással kell szembesülniük a gazdáknak.
Tavaly ősszel szintén sosem látott mértékben és ütemben indultak emelkedésnek a gabonaárak. Ezzel az állattartók önköltségének nagyobb részét jelentő takarmány ára is az egekbe szökött. A korábban elképzelhetetlennek tartott magas árszint ráadásul tartósnak bizonyul, az árváltozásra pedig lehetetlen volt érdemben felkészülni.
Az önköltség emelkedését a hazai szereplőknek egyelőre elenyésző mértékben sikerült érvényesíteniük a kiskereskedelmi árakban. A bajokat tetézi, hogy a koronavírus-járvány megjelenésével a kereslet azonnali érdemi visszaesése, majd lassú felfutása miatt
a felvásárlási árak, vagyis a gazdák bevétele a termelési költségek jelentős emelkedésével szemben alig változott.
Azok a termelők sem lélegezhetnek fel, akik viszonylag magas átvételi árakról egyeztek meg a felvásárlókkal, mivel a bevétel szinte sehol sem nőtt olyan mértékben, ami ellensúlyozhatná a mostani energiaársokkot.
Az árrobbanás következményei a növénytermesztőket sem kerülik el. Bige Zoltán, a Nitrogénművek Zrt. stratégiai igazgatója a minap azt mondta, hogy az egész műtrágyapiacon úrrá lett a pánik a földgáz áremelkedése miatt. Többen a termelést is visszafogták. Beavatkozás híján műtrágyahiány alakulhat ki, amely súlyos esetben a terméshozamok jelentős visszaesésével járna.
A nehéz helyzetbe került ágazatok talpon maradását a kormány a vírusválság alatt jelentős állami támogatásokkal segítette. Ezek egy része továbbra is elérhető, illetve komoly segítséget jelenthet, hogy a közvetlen termeléshez kötött támogatások előlegfizetése az uniós szabályok adta lehető leghamarabbi időpontban, október közepén kezdődik.
Az energiaárak példátlan emelkedése a mezőgazdaság minden ágazatát érinti, egyebek mellett a szállítási költségek jelentős emelkedése miatt is. Komoly költségnövekedést okoz emellett a dráguló munkaerő, amely ráadásul egyre kevésbé áll rendelkezésre.
A tejpiac már a legrosszabbra készül
Megkongatta a vészharangot a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Kiemelték: az elmúlt egy évben a tejtermelés során felmerülő költségek szinte minden elemét érintő ilyen gyors és kíméletlen emelkedésre még nem volt példa. A folyamat az állattenyésztéssel foglalkozó gazdaságok működését teljes mértékben ellehetetleníti. A helyzet olyan súlyos, hogy egyre többekben felmerül a tehenészetük felszámolása és az állatok levágása. A tejpiaci pánik annak ellenére óriási, hogy év végéig még az átvételi árak emelkedése várható. A terméktanács ezért az állami támogatások fokozását, a termeléshez kötött támogatások mielőbbi teljes kifizetését, garanciavállalás mellett nyújtott olcsó forgóeszközhitelek elérhetővé tételét, valamint piacvédelmi kormányzati intézkedéseket sürget.
Borítókép: Havran Zoltán