Akár hetvenmillió forintos összegig vehetnek fel tegnap óta a Zöldotthon program keretében hitelt azok, akik a forrást kizárólag zöld, új építésű ingatlanok megvásárlására vagy felépítésére fordítják. Ezek négyzetméterenkénti energiaigénye évente legfeljebb kilencven kilowattóra lehet, és legalább BB energetikai besorolásúnak kell lenniük. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a háztartás energiaigényét legalább 25 százalékban megújuló energia, például napelem fedezi. A zöldhitel a piaci konstrukcióknál jóval olcsóbb, legfeljebb 2,5 százalékos kamatozású lakáscélú forrás. A bankok folyósítási díjként legfeljebb a hitelösszeg 0,75 százalékát számolhatják fel, de százezer forintnál semmiképp sem lehet magasabb ez az összeg – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu szakportál. A hitelintézet ezen felül csupán a külső szakértői munkákat igénylő díjjal, mint például az értékbecslő díjával növelheti a kért összeget. A programhoz a jegybank kétszázmilliárd forintos keretösszeget biztosít a hitelintézeteken keresztül a lakossági ügyfeleknek – számolt be erről korábban a Magyar Nemzet is.
Már rögtön a kedvezményes termék megjelenésekor komoly verseny alakult ki a zöld lakáshitelek piacon a Money.hu gyűjtése szerint. Olyannyira, hogy akadt olyan pénzügyi intézmény, amelyik azonnal engedett a maximum 2,5 százalékos kamatból.
A hitelre rakódó költségek azonban bankokként meglehetősen eltérő képet mutathatnak, ezért ajánlatos részletesen összevetni az egyes pénzügyi intézmények ajánlatait.
A Gránit Bank rögtön két termékkel nyitott: a lakáshitel az 1,99 százalékos kamat mellett új lakás vásárlásakor 2,15, míg új lakás építésekor 2,2 százalékos thm (teljes hiteldíjmutató) mellett igényelhető. A Raiffeisennél 2,53, a CIB-nél 2,62, az Ersténél pedig 2,66 százalékos thm-mel érhető el a kölcsön. A Magyar Bankholdinghoz tartozó hitelintézetek – a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank – ügyfelei a Takaréknál új lakás vásárlása esetén 2,77, új lakás építésénél 2,8 százalékos éves thm-mel számolhatnak. Mint a Magyar Bankholding a közelményében rámutatott: a két új, zöld hiteltermék egymástól függetlenül, önállóan, de együttesen is igénybe vehető. A K&H zöld lakáshitelének elindulásáról már tegnap délután érkezett a hír, a bank 2,6–2,7 százalékos thm-mel kínálja, akár nullaszázalékos csok mellé felvehető hitellel.
A Bank360.hu arról közöl információkat, hogy mely banknál mekkora lesz a hitelösszeg, s azt milyen hosszú futamidőre adják. Összesítésük alapján a nagyobb hitelintézetek közül szinte mindegyik tervezi, hogy a napokban megkezdi a zöldhitel értékesítését.
A Budapest Banknál, a Gránit Banknál és a CIB-nél a felvehető hitelösszeg legalább egy-, legfeljebb hetvenmillió forint között alakul, a választható futamidő 5–25 év. Az Erste Banknál ugyanilyen futamidőkkel lehet számolni, viszont legalább négymillió forintot kell igényelni ebben a konstrukcióban. Az MKB Banknál és a Takarékbanknál a felvehető hitelösszeg legalább kétmillió forint, a futamidő pedig 10–25 év, illetve 6–25 év között mozog. Az OTP Bank oldalán jelenleg egy rövid tájékoztató olvasható, amely alapján napokon belül ott is elindul a zöldhitel értékesítése. A Sberbanknál ugyanakkor jelenleg szünetel a jelzálog-hitelezés, így nem tervezik az MNB Zöld lakáshitel bevezetését sem.
Most is előny a gyerekvállalás
A kedvezményes konstrukció kidolgozói arra is ügyeltek, hogy a zöldcélok mellett ebben az esetben is jelenthessen további könnyítéseket a gyermekvállalás az igénylőknek: a Zöldotthon program kombinálható a családi otthonteremtési kedvezménnyel, a csokkal. Így a maximális hetvenmillió forintos hitelösszeg egy részét kamatmentes csokhitelként lehet felvenni, ami két gyerek esetén tízmillió, három gyerekkel pedig 15 millió forint. Utóbbi esetben tehát 15 millió forint kamatmentes lakáshitel és legfeljebb 55 millió forint 2,5 százalékos kamatozású zöld lakáshitel fordítható az új ingatlanra.