A legfrissebb elemzői vélemények többnyire öt százalék körüli inflációt várnak 2021-re. Ez tehát azt jelenti, hogy a minimálbérek vásárlóértéke átlagosan akár 15 százalékkal is magasabb lehet. Az elemzők véleménye megoszlik az érdemi bérfelzárkózás hatásairól.
Összességében mindenki egyetért azzal, hogy nemcsak a kötelező legkisebb bérért foglalkoztatottaknak, hanem szinte minden munkavállalónak, valamint mintegy félmillió szociális juttatásban részesülőnek a jövedelme nő érezhetően.
A szakértők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy a vállalkozások többletterhe a garantált bérminimum hatására jelentősen nőhet. Ennek a bértorlódás az egyik legfőbb oka:
azoknak a munkavállalóknak is rendezni kell a bérét, akik most bruttó 219 ezer forintnál többért, de 260 ezer forintnál kevesebbért vagy közel ugyanekkora összegért dolgoznak.
A bértömeg növekedése más, a járvány miatt jellemző globális nehézségekkel együtt tovább gyorsíthatja az inflációt. Több elemző ugyanakkor rámutat: ezeket a hatásokat képesek fékezni a gazdaságpolitikai intézkedések. A vállalkozásoknak pedig bevételnövekedést eredményez a vásárlóerőben is tovább emelkedő fizetés.
A Gyurcsány Ferenc vezette baloldal ugyanakkor kevesli a húszszázalékos minimálbér-emelést is, noha a baloldali kormányok idején a magas munkanélküliség mellett a vásárlóerő visszaesése is érezhető volt. A baloldal emellett a minimálbér nettó összegét emelné, ugyanakkor egy ilyen lépés jóval kevesebbeket érintene. Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő elemzésében arra mutatott rá, hogy
a minimálbér kevés munkavállalót érint közvetlenül. A kötelező legkisebb bér alapján számolt szociális juttatások ráadásul nem nőnének, ha a bruttó összeg helyett a nettó összeg emelkedne, például az egykulcsos adórendszer megszüntetésével.
A mostani bérmegállapodás viszont több millió munkavállalót érint. A garantált bérminimum vásárlóereje jövőre több mint kétszer, 112 százalékkal nagyobb lesz a 2010-es kormányváltáshoz képest.
Szalai Piroska felidézte: a szakképzettséget igénylő munkakörökben kötelező legkisebb kereset, a garantált bérminimum vásárlóértéke a 2006-os bevezetésétől 2010-ig mindössze tíz százalékkal nőtt, és az összeg alig volt magasabb a minimálbérnél.
Mint korábban már megírtuk, hivatalosan minimálbért a munkavállalók mindössze öt-hat százaléka keres, vagyis négyszázezer dolgozót érint közvetlenül az emelés. Egy részük ráadásul jövedelme egy részét feketén kapja kézhez.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Magyar Nemzet/Katona Vanda)