Ilyen esetben a cégek csődvédelmet szoktak kérni, hogy rendezhessék helyzetüket, átstrukturálhassák adósságukat, megegyezhessenek főbb hitelezőikkel. Erre azonban nem került eddig sor az Evergrande esetében, és ezt egyelőre nem is sürgetik a hitelezők, bízva, hogy a költséges eljárás nélkül is előbb-utóbb pénzükhöz juthatnak. Persze egy kínai csődeljárás nem ugyanaz, mint ami egy demokratikus piacgazdaságban zajlik, pláne, hogy az elmúlt egy évben a kínai hatóságok szokatlan szabályozásnak vetették alá a kínai cégeket, sőt egész gazdasági szektorokat. Az állam sem siet hivatalos útra terelni az ügyet, mivel ha a cég működésében zavarok keletkeznek, az visszavetheti a kínai gazdasági növekedést. Ráadásul szembe kellene nézni azzal a dilemmával, hogy az állam vagy megsegítse a céget, ami precedenst teremthet, vagy hagyja elsüllyedni. Vélhetően úgy gondolják, hogy egyelőre jobb, ha a félkész építkezéseket befejezik, ha a befektetők hajlandók türelmesen várakozni.
A cég hitelezőinek nagy része gazdag magánszemély, ami annyiból előnyös, hogy
a fizetésképtelenség nem vált ki dominóhatást.
Ha különféle alapok lennének a hitelezők, az ott hiányzó pénzt esetleg más értékpapírok eladásából kellene pótolni, ami több alap egyidejű eladásai esetén dominóhatást okozhatna. Másrészt a befektetők ilyenkor gyakran megrémülnek, és az érintett alapokból kivonják a pénzeiket, ezzel még nagyobb eladási, likvidálási hullámra kényszerítve azokat, ami gyakran a részvénypiac összeomlásához vezet rövid távon.
A befektetők és a hitelminősítők türelmét erősíti, hogy a kínai állam jelezte: erőfeszítéseket tesznek a cég helyzetének rendezése érdekében. Ennek pontos tartalma nem ismert, de ez akár még átmeneti kölcsönöket is jelenthet, ami lehetővé tenné a rövid távú kötelezettségek teljesítését. Ugyanakkor maga a cég is jelezte már december 3-án, hogy a tengerentúli befektetőkkel hajlana az egyeztetésre az adósságok átstrukturálása ügyében. Egyúttal a cég székhelye szerinti tartományi kormányzó is elmondta, hogy találkozott a vállalat vezetésével, és kiküldött egy tanácsadói csoportot a társasághoz, hogy felügyeljék a helyzet kezelését. Maga a kínai jegybankelnök is megszólalt a kérdésben, és közölte, hogy az Evergrande helyzete komoly esemény, amelyet a piac szabályai és törvényei szerint kell kezelni.
Kérdés, hogy ez alatt mit értett: alapesetben a legtöbb országban ez a csődeljárás megindítását jelentette volna, csődvédelemhez juttatva a céget, hogy időt kapjon a hitelezőkkel való megegyezésre, és ha ez kudarcot vall, akkor indul a felszámolási eljárás. A jegybankelnök szavai vélhetően inkább azt sugallták, hogy
hivatalos eljárás nélkül próbáljanak meg a résztvevők megoldást találni, azaz úgy megkísérelni az adósság átrendezését, hogy közben semelyik jogosult hitelező nem indít bírósági eljárást a céggel szemben.
Borítókép: Az Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport épületének bejárata Sanghajban 2021. (Fotó: MTI/EPA/Alex Plavevski)