Január 28-án lép hatályba a Paks II finanszírozását biztosító törvény a Hivatalos Értesítőben megjelentek szerint. A tavaly júniusban elfogadott módosítás kedvezőbb feltételeket teremt a magyar félnek. Ahogyan akkor lapunk is beszámolt, a 2014-ben kötött orosz–magyar államközi szerződés módosítására, a hitel visszafizetésének átütemezésére elsősorban a korábbi, mintegy három évig elhúzódó uniós vizsgálatok elhúzódása miatt volt szükség. Ezalatt nem haladhatott a terveknek megfelelő ütemben az atomerőművi kapacitás fenntartását szolgáló projekt előkészítése.
A Varga Mihály pénzügyminiszter által annak idején benyújtott javaslat legfontosabb változtatása az, hogy
az eredetileg rögzített 2026 márciusa helyett elegendő lesz legkésőbb 2031 márciusában megkezdeni a hitel tőketörlesztését.
A hitelkeret ténylegesen felhasznált részét a magyar fél 16 éven keresztül minden év március 15-én és szeptember 15-én fizeti vissza azzal, hogy az első részlet a paksi atomerőmű ötös és hatos blokkja üzembe helyezése utáni március 15-én vagy szeptember 15-én, de legkésőbb 2031. március 15-én esedékes. Vagyis az a korábbi törekvés, hogy az új blokkok módosult üzembe helyezéséhez igazodjon a törlesztés kezdete, így a Paks II létesítmény termelje ki a tőkeköltség visszafizetéshez szükséges összeget, célba ért.
Korábban megírtuk: a magyar fél a hitelt 2014–2030 között használja fel. A felek minden soron következő éves költségvetési időszak előtt legalább hat hónappal kötelesek megállapodni az adott időszakban felhasználandó hitel összegéről.
A magyar fél csökkentheti az adott költségvetési évben lehívandó összeget, ha a Pénzügyminisztérium erről legkésőbb a tárgyév július 1-jéig tájékoztatja az orosz partnertárcát.
A magyar a fél a fel nem használt összeg 0,25 százalékát rendelkezésre tartási díjként köteles megfizetni legkésőbb a soron következő éves költségvetési időszak első negyedévében.