Változnak a megújuló energiaforrásból előállított villamos energia kötelező átvételi (kát) és metár típusú támogatási rendszereinek szabályai. Egyúttal lehetővé teszi a jogalkotó, hogy márciustól a káttermelők – vagyis jellemzően legnagyobb részt a háztartási méretű erőművek – új eszközökkel csökkentsék a tervezett termeléstől, vagyis a termelési menetrendtől való eltérésüket.
Erre azért van szükség, mert éppen a kátmérlegkör a menetrendtől való eltérések egyik legjelentősebb okozója, a kiegyenlítés egyre emelkedő költségeit pedig a hazai kereskedők, ipari fogyasztók, rajtuk keresztül pedig a lakosság is megfizeti.
Vagyis az új szabályok az egész villamosenergia-rendszer szintjén is jelentős költségcsökkenést hozhatnak, hiszen a kiszámíthatóbb termelés nyomán a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányítóra (Mavir) kevesebb kiegyenlítőmunka hárul. Erről korábban lapunknak is beszélt a Mavir rendszerirányítás- és piacműködtetés-fejlesztési igazgatója, Kiss Evelin.
– Bárhogyan is avatkozunk a rendszerbe az új kihívások kezelésekor, hosszú távon fenntartható módon kell tennünk. Ám az egyre magasabb szabályozási és kiegyenlítő-energiaköltségek a hazai kereskedői körnek és azon keresztül az ipari fogyasztóknak okoznak többletkiadást – mondta az igazgató. Szerinte a megújulóalapon termelőknek szabályozhatónak is kell lenniük.
Hiszen azt keresi a hazai villamosenergia-rendszer, hogy a passzív szereplők aktívakká váljanak, igazodjanak a rendszerhez, hogy ne az alkalmazkodjon hozzájuk.
– Az időjárásfüggés miatt alapvetően azt kérhetjük tőlük, hogy termeljenek, amennyit csak tudnak, hiszen zöldenergiára szükség van, de ha úgy adódik, akkor leszabályozást is kérhessünk – jelezte az új kritériumokat Kiss Evelin. Az új jogszabályok pedig ebbe az irányba mutatnak, egyúttal segítve a termelőket abban, hogy úgy váljanak rugalmasabbá, hogy ne kelljen hatalmas beruházásokba, például nagy teljesítményű akkumulátorok vásárlásába fogniuk.